Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Donkey Kong. Fot. Kelly Sikkema. Unsplash.com

10 niezapomnianych retro gier wideo. Sprawdź czy w nie grałeś!

Jeśli jesteś miłośnikiem gier wideo z pewnością pamiętasz złotą erę retro gier, które zapoczątkowały całą branżę. Te tytuły są niezapomniane i choć technologia posunęła się do przodu, wciąż cieszą się ogromną popularnością. W tym artykule przedstawiamy 10 niezapomnianych retro gier, które wprowadzą Cię w sentymentalną podróż po świecie gier wideo. Sprawdź koniecznie czy miałeś okazję kiedyś w nie zagrać!

1. Space Invaders (1978)

retro gry
Screen gry Space Invaders

Space Invaders to jedna z najważniejszych i najbardziej wpływowych gier arcade w historii gier wideo. Została stworzona przez japońskiego twórcę Tomohiro Nishikado i wydana przez firmę Taito w 1978 roku. Ta pozycja miała ogromny wpływ na rozwój przemysłu gier wideo i jest uważana za klasykę.

2. Pac-Man (1980)

Pac Man. Fot. Sei. Unsplash.com

Jak te lata lecą. W 1980 roku powstał Pac-Man – sympatyczna żółta kulka, która aby przejść do kolejnego poziomu musiała zjeść wszystkie białe kulki. Cztery duszki starały się aby to zadanie nie było zbyt łatwe. Prosta gra wymyślona w dużej mierze przez Tōru Iwatani stała się prawdziwym hitem i była naprawdę niezwykle uzależniająca.

3. Donkey Kong (1981)

Donkey Kong. Fot. Kelly Sikkema. Unsplash.com

„Donkey Kong” to klasyczna gra arcade stworzona przez Nintendo i wydana w 1981 roku. Ta retro gra była jednym z pierwszych sukcesów Nintendo na rynku gier wideo i wprowadziła kilka ważnych postaci do historii gier komputerowych. Skacząc po platformach i unikając przeszkód, musisz dotrzeć na szczyt i pokonać Donkey Konga. Ten tytuł zapoczątkował karierę jednego z najbardziej ikonicznych bohaterów – Mario.

4. Tetris (1984)

Tetris. Fot. Ravi Palwe. Unsplash.com

Tetris to klasyczna retro gra logiczna, w której musisz układać spadające klocki w taki sposób, aby tworzyły pełne poziome linie. Ta prosta koncepcja zdobyła serca milionów graczy na całym świecie i do dzisiaj cieszy się ogromną popularnością. Miałeś okazję zagrać kiedyś w Tetrisa? Z pewnością!

5. Super Mario Bros. (1985)

Screen z gry Super Mario Bros. Fot. Rafael Javier. Unsplash.com

Chyba nie ma gracza, który nie znałby tej kultowej pozycji. Super Mario Bros to jeden z najbardziej ikonicznych tytułów w historii gier wideo. Sympatyczny hydraulik Mario, którym sterujesz musi uratować księżniczkę Peach z rąk złowrogiego Browsera. Na swojej drodze Mario spotka szereg przeszkód oraz licznych wrogów, których będzie musiał pokonać. Grałeś w tą grę?

6. The Legend of Zelda (1986)

Screen z gry The Legend of Zelda

The Legend of Zelda to seria przygodowych gier akcji, które zapoczątkowały jedną z najbardziej uwielbianych franczyz w historii gier wideo. Wcielając się w postać bohatera Linka, musisz odkrywać tajemnice, rozwiązywać zagadki i pokonywać wrogów, aby uratować Księżniczkę Zeldę i pokonać złego Ganona.

7. Sonic the Hedgehog (1991)

Sonic the Hedgehoh. Fot. Ben Griffiths. Unsplash.com

Sonic the Hedgehog to szybka platformówka, która zdobyła ogromną popularność na konsolach Sega. Sterując niezwykle szybkim jeżem Sonicem, musisz zbierać pierścienie, unikać przeszkód i pokonywać wrogów. To klasyczna gra dla fanów szybkich i ekscytujących przygód.

8. Street Fighter II (1991)

Screen z gry Street Fighter II

Street Fighter II to legenda gier walki, która zapoczątkowała cały gatunek. Wybierając jednego z kultowych bohaterów, możesz zmierzyć się z innymi graczami w emocjonujących pojedynkach. Street Fighter II stał się wzorcem dla wszystkich przyszłych gier tego typu.

9. Mortal Kombat II (1992)

Screen z gry Mortal Kombat 2

Mortal Kombat to seria popularnych gier bijatyk, która zyskała rozgłos dzięki swojej brutalności, bogatej fabule oraz unikalnym postaciom. Gra została wydana po raz pierwszy przez Midway Games (obecnie część Warner Bros. Interactive Entertainment) w 1992 roku, a od tego czasu stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych tytułów w historii gier wideo. Fabuła i tematyka „Mortal Kombat” obracają się wokół walki między różnymi postaciami z różnych części świata oraz walki o przetrwanie.

10. Doom (1993)

Screen z gry Doom

Doom to jedna z pierwszych gier first-person shooter, która wprowadziła nowy poziom intensywności i akcji. Jako bezlitosny żołnierz musisz przetrwać ataki hord demonów i odkryć tajemnice bazy marsjańskiej. Doom dał początek wielu popularnym seriom gier FPS i stał się najsłynniejszą grą tego typu w historii gier.


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.