Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
filozofia Ikigai
fot. Tarun Savvy. Unsplash.com

Ikigai – koncepcja długowieczności i szczęścia po japońsku.

Ikigai to japońska filozofia życia, która zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Ale co dokładnie oznacza to słowo i jak wpływa na długowieczność i szczęście Japończyków? Czy można znaleźć swoje Ikigai tutaj, w Polsce?

Czym jest pojęcie Ikigai?

Ikigai to pojęcie, które odnosi się do pasji, która nadaje wartość i radość życiu. W skrócie, jest to „powód, dla którego wstajesz rano”. Dla niektórych może to być praca, dla innych hobby, a dla jeszcze innych relacje z bliskimi. W języku japońskim „iki” oznacza „życie”, a „gai” oznacza „wartość” lub „korzyść”. Połączenie tych dwóch słów tworzy koncepcję życia pełnego wartości i celu.

Ikigai odnosi się do ideału, w którym pasje, zdolności, zawód i to, co świat potrzebuje, krzyżują się w jednym miejscu. Może to być postrzegane jako punkt przecięcia czterech elementów:

– To, co kochasz (Twoja pasja)
– To, w czym jesteś dobry (Twoje zdolności)
– To, za co możesz dostać wynagrodzenie (Twoja profesja)
– To, czego świat potrzebuje (Twoja misja)

Miejsce, w którym te cztery elementy się przecinają, może być postrzegane jako twoje ikigai – źródło satysfakcji, celu i znaczenia w życiu.

ikigai infografika

Historia i pochodzenie koncepcji Ikigai

Chociaż filozofia ta stała się popularne na zachodzie dopiero niedawno, w Japonii jest to pojęcie znane od wieków. Wielu Japończyków wierzy, że każdy ma swoje Ikigai i że odkrycie go może przynieść radość i spełnienie. Pojęcie to ma korzenie w tradycyjnej kulturze japońskiej, która kładzie nacisk na harmonię, równowagę i połączenie z naturą.

Obszary świata, w których ludzie żyją wyjątkowo długo i zdrowo, nazywane są niebieskimi strefami. Niebieskie strefy to:

  • Sardynia, Włochy
  • Loma Linda, Kalifornia Półwysep
  • Nicoya, Kostaryka
  • Ikaria, Grecja
  • Okinawa, Japonia

Na japońskiej Okinawie koncepcja ikigai jest szczególnie widoczna. Czy może ono przyczynić się do długowieczności mieszkańców tego regionu? Niektórzy naukowcy sądzą, że tak.

Ikigai w praktyce

Aby znaleźć swoje Ikigai zastanów się, co naprawdę kochasz robić, w czym jesteś dobry, co świat potrzebuje i za co możesz otrzymywać wynagrodzenie. Połączenie tych czterech elementów może pomóc w odkryciu własnego Ikigai. Wielu ludzi spędza całe życie, szukając Ikigai, podczas gdy inni odkrywają je w młodym wieku. Kluczem jest słuchanie siebie i bycie otwartym na nowe doświadczenia.

Pierwszym krokiem w znalezieniu własnego Ikigai jest zastanowienie się nad tym co jest dla Ciebie ważne. Jakie masz pasje, zainteresowania i talenty? Co Ci przynosi radość i spełnienie? W następnym kroku czeka Cię refleksja nad tym jak znaleźć równowagę w życiu.

Ikigai leży na przecięciu tego co kochasz, tego w czym jesteś dobry, tego za co możesz być opłacany i tego czego potrzebuje świat. Zastanów się w jaki sposób połączyć te elementy.

Nie należy traktować tej filozofii jako wielkiego życiowego celu, a raczej jako małe codzienne czynności, które przynoszą nam radość i spełnienie. Te czynności należy uczynić priorytetem w życiu. Ikigai to proces długotrwały, to ciągła nauka i rozwijanie w obszarach, które są dla nas ważne i mogą pomóc pogłębić to uczucie.

Ikigai
fot. Content Pixie. Pexels.com

Cel życia może zmieniać się u każdego z nas w miarę upływu czasu. Jesteśmy ludźmi i nasze pasje oraz zainteresowania ulegają ciągłym zmianom i modyfikacjom. Zależą od miejsca w którym się znajdujemy, od naszych doświadczeń i od wielu innych czynników. To nic złego zmienić swój cel.

Wpływ Ikigai na zdrowie i długowieczność

W wielu badaniach wykazano, że ludzie, którzy mają silne poczucie celu w życiu, żyją dłużej i są zdrowsi. W Japonii, gdzie ludzie często żyją ponad 100 lat, wielu wierzy, że ich tajemnica tkwi w Ikigai. Wioska Ogimi na Okinawie jest znana jako „wioska długowieczności”, gdzie wielu mieszkańców żyje ponad 100 lat. Wielu z nich twierdzi, że ich sekretem jest posiadanie Ikigai, które daje im cel oraz pasję do życia.

Posiadanie jasno zdefiniowanego poczucia sensu i celu w życiu może być korzystne dla zdrowia i długowieczności.

Japońska kultura bardzo ceni związek z naturą. Dla wielu Japończyków ikigai może wiązać się z sezonowymi rytuałami, uprawianiem ogrodu czy innymi działaniami związanymi z przyrodą. Kontakt z naturą, ruch na świeżym powietrzu, spokojne życie zgodne z rytmem natury ma także zbawienny wpływ na długowieczność. Warto o tym pamiętać.

Znaczenie Ikigai w kulturze japońskiej

Ikigai jest głęboko zakorzenione w kulturze japońskiej. Od młodości Japończycy uczą się szukać tego, co naprawdę ich pasjonuje i co daje im radość. Dzięki temu wielu z nich żyje pełnią życia, niezależnie od wieku. W Japonii jest nawet powiedzenie: „Kto ma Ikigai, ten ma wszystko”.

Ikigai w Polsce

Ikigai to nie tylko japońska filozofia życia, ale także uniwersalna lekcja o tym, jak żyć pełnią życia. Bez względu na to skąd pochodzisz, warto poszukać swojego celu i pozwolić mu kierować twoim życiem. W końcu, jak mówią Japończycy, „Kto znajduje swoje Ikigai, ten znajduje szczęście”.


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.