Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Japonia, widok na górę Fuji.
foto: unsplash.com, Manuel Cosentino

Japonia – 10 rzeczy, o których nie mieliście pojęcia!

Japonia to kraj bardzo od Polski oddalony i w dodatku szalenie odmienny kulturowo. Zapewne z tego właśnie powodu tak bardzo nas fascynuje. Sporo o niej czytamy, być może wielu planuje właśnie podróż do Japonii. Specjalnie dla wszystkich interesujących się owym krajem przygotowaliśmy zestawienie informacji, które być może były naszym Czytelnikom dotychczas nieznane! Oto ciekawostki o Japonii.

1. Umami smakiem japońskich potraw

Od tysięcy lat japońska kuchnia właściwie na nim bazuje. Jest to innymi słowy piąty smak (wyborny, jak się o nim mawia). Nie jest słodki, gorzki, słony czy kwaśny. Można go porównać do smaku mięsnego. Umami uwalnia się między innymi podczas długiego gotowania mięsa. Nie przypadkowo więc umami porównywany jest również do smaku rosołowego.

2. Japońska długowieczność

Średnia długość życia Japończyków wynosi aż 84 lata. To nie lada wynik, prawda? Jaki jest więc sekret na ich długowieczność? Naukowcy przeprowadzali już wiele badań na ten temat. Za każdym razem wniosek nasuwa się jeden. Japończycy zapracowują sobie na to zdrowym stylem życia. Składa się na to odpowiednia dieta, ruch i stan umysłu.

My też powinniśmy zadbać o siebie wprowadzając do naszego grafiku jakąkolwiek aktywność fizyczną. Przeczytaj dlaczego jest to takie ważne.

Ciekawostki o Japonii
foto: unsplash.com, Masaaki Komori

3. Niegdysiejsza swoboda seksualna

Dzisiejszych Japończyków zwykle postrzegamy jako bardzo spokojnych i powściągliwych, gdy chodzi o sferę seksualną. Okazuje się, że kiedyś wyglądało to zupełnie inaczej, zaś dzikie orgie były właściwie na porządku dziennym.

4. Pałeczkowy savoir-vivre – ciekawostki o Japonii.

Pałeczek nigdy nie można podczas jedzenia wbijać pionowo w ryż. Takie postępowanie mocno przypomina bowiem japoński rytuał wykonywany w czasie pochówku. Najlepiej będzie odłożyć je obok miski. Nie należy także używać pałeczek do wskazywania czegoś podczas posiłku.

5. Kolejki – ciekawostki na temat Japonii.

Japończycy mają to do siebie, że w miejscach publicznych uwielbiają ustawiać się w kolejkach (na przykład przed wejściem do metra). Wynika to chyba z ich uporządkowania. Oj, przydaliby się w Polsce czasach PRL-u, kiedy komitety kolejkowe były na porządku dziennym!

6. Prysznic przed kąpielą

Mieszkańcy Japonii, zanim wejdą do wanny, obmywają się pod prysznicem. Korzystanie z tej pierwszej opcji uważają bardziej za relaksacyjny rytuał niż czynność stricte higieniczną, jak to jest w naszej kulturze.

7. Punktualność

Japończycy są narodem niezwykle punktualnym. Przykładem mogą być pociągi, których średni czas opóźnienia w roku wynosi mniej więcej 30 sekund. Niewiarygodne prawda?

japonia ciekawostki
foto: unsplash.com, Banter Snaps

8. Katar – ciekawostki o Japonii

Gdy ma się w Japonii katar, nie można głośno wycierać nosa w chusteczkę, jest to wedle mieszkańców przejaw braku kultury i kiepskiego wychowania. To samo tyczy się kichania.

9. Dwie ręce

Japończycy, gdy coś komuś podają, robią to dwiema rękami, nie używają w tym celu tylko jednej. Do tego należy ukłonić się niżej od osoby obdarowanej przedmiotem. Jest to oznaka szacunku, która wywodzi się jeszcze z czasów pamiętających Samurajów.

10. Cichy telefon – ciekawostki o Japonii

Kiedy do mieszkańców Japonii ktoś zadzwoni wtedy, kiedy znajdują się w miejscu publicznym, rozmawiają z nim bardzo krótko i niezwykle cicho, by nie przeszkadzać towarzyszom.


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.