Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Slow life, czyli jak żyć spokojniej.
fot: Timon Studler, Unsplash

Slow Life dla nowicjuszy.

Prawdopodobnie zdarzyło Ci się już spotkać z wyrażeniem”Slow Life”. Przypuszczalnie poszukujesz sposobu jak trochę zwolnić, bo Slow Life to filozofia i styl życia, który jest odpowiedzią na szalone, tempo i konsumpcjonizm – jest po prostu jego przeciwieństwem. Slow life to trend, który pokazuje, że nie musisz być wielozadaniowym osobnikiem, nie musisz wszędzie pędzić, bo zwolnienie tempa wcale nie oznacza spowolnienia Twojego życia. Okazuje się, że ludzie stosujący tą technikę żyją spokojniej, są mniej zestresowani i zdrowsi. Czy faktycznie możesz zwolnić i żyć spokojniej? Oczywiście, że tak! Oto slow life dla początkujących.

Skup się na priorytetach

Jeśli wychodząc z pracy zabierasz do domu zaległe projekty by nadgonić czas, a po pracy odpowiadasz na maile z pracy i odbierasz telefony od klientów, oznacza to że pracujesz bez przerwy. Czy będąc pochłoniętym pracą zauważasz świat, zmieniające się pory roku, dorastające dzieci, starzejących się rodziców? Nie masz na to czasu. Twój czas pracy w biurze powinien wystarczyć na wykonanie wszystkich zaplanowanych zadań. Jeśli nie starcza Ci go, może warto zmienić coś, by była bardziej efektywna. Spróbuj choć przez jeden dzień zamknąć drzwi biura i po pracy zająć się swoim życiem prywatnym. Pójdź do kina, na spacer albo po prostu odpocznij. Wtedy zauważysz, ze po zimie przyszła wiosna.

Podejmij wyzwanie i znajdź czas na relaks w ciągu dnia. Wydaje się, że w natłoku codziennych zajęć będzie to niemożliwe? Nieprawda! Wystarczy kilkanaście minut!

Nie bądź niezastąpiony

Koncentrowanie się na jednej czynności może być bardziej efektywne niż robienie kilku rzeczy na raz. Naukowcy dowiedli, że wykonując jedną czynność, zamiast kilku jesteśmy w stanie poświęcić jej maksimum uwagi i wykonać ją dobrze, dokładnie i starannie. Ustal harmonogram zadań i podejmuj je po kolei, według ważności. Jeśli nie zdążysz ze wszystkim? Zrób to, co najważniejsze.

Znajdź czas dla siebie

Wszędzie się spieszysz? Nie masz ciągle na nic czasu? Ciągle gdzieś biegniesz? Pochłania Cię praca i codzienna rutyna?

Zmień na początek chociaż jeden element w swoim dniu, a zobaczysz różnicę.

Zamiast po powrocie do domu wpaść w wir obowiązków, zrób kawę, poczytaj gazetę, porozmawiaj z bliskimi, przytul się. Pozwolisz wtedy sobie przestawić się na tryb domowy (jeśli jeszcze go pamiętasz). Daj sobie odrobinę relaksu. Wystarczy kilkanaście minut by odprężyć się i nabrać ochoty do dalszych działań. To właśnie jest sedno życia w zgodzie z filozofią slow life. Cieszyć się małymi rzeczami.

Poranna herbata według filozofii slow life
foto: unsplash.com, rawpixel

Zaplanuj swój czas

Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na to aby zmienić swoje życie i zacząć żyć stu procentowo wedle filozofii slow life. Przynajmniej nie od razu. Jeśli więc nie znajdujesz czasu na relaks i masz wrażenie, że ciągle życie dokłada Ci obowiązków, zacznij planować. Codziennie ustal swój harmonogram dnia na dzień następny, ustal priorytety. W ten sposób będzie Ci łatwiej i oszczędzisz czas! Dzień jest prostszy gdy masz zaplanowane zadania i może okazać się, ze szybciej z nimi sobie poradziłeś niż myślałeś! Wtedy nie podejmujesz kolejnych zadań „na zapas”. Zyskałeś właśnie chwilę na relaks!

Skorzystaj z natury

Świat jest tak blisko Ciebie, a wcale go nie zauważasz. Wyjdź na spacer, pojedź do pobliskiego lasu, posłuchaj głosów natury, szumu drzew, śpiewu ptaków. To jest tak prosta czynność, że wydaje się wręcz niedorzeczna. Nie zastanawiaj się jeśli jesteś zmęczony ciągłym biegiem, po prostu to zrób. Nic na tym nie tracisz, a możesz wiele zyskać. Dotleń swój organizm, wycisz się i zwolnij. Poczuj, że żyjesz, skup się i zdaj sobie sprawę że jesteś tu i teraz. Naucz się uważności i nie przechodź obok swojego życia. Trenuj uważność.

Jeśli chcesz dowiedzieć się o tym jak trenować swoją uważność koniecznie przeczytaj to: Jak wprowadzić trening Mindfulness do swojego życia?

Slow life to prosty sposób na zwolnienie tempa życia. Pomaga odzyskać kontrolę nad nim i sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi! Myślisz, że warto zwolnić chociaż przez chwilę?…

Lektura o slow life

Oto kilka pozycji książkowych, które pomogą wprowadzić Cię w sekrety Slow Life.

Slow Life w wielkim mieście, Natalia Kraus

My, ludzie XXI wieku funkcjonujemy w zabieganym świecie. Wmówiono nam, że szybciej, dalej i więcej są synonimami słowa „lepiej”. Że musimy tylko trochę więcej pracować, szybciej się przemieszczać i komunikować, sięgać planami dalej niż do przyszłego tygodnia, a staniemy się… Jacy? Właśnie – jacy się staniemy, jeśli będziemy tak ciągle gnać i gonić niedoścignione ideały? Bardziej spełnieni? Bardziej godni podziwu? Szczęśliwsi? Może ten i ów czerpie prawdziwą przyjemność z nieustannego biegu, ale prawda jest taka, że tacy ludzie to wyjątki.

Slow life. Zwolnij i zacznij żyć. Joanna Glogaza

W codziennym zabieganiu wydaje nam się, że wszystko jest tymczasowe, a kiedyś zaczniemy żyć naprawdę. Ale to właśnie zwykłe dni decydują o tym, jak przeżywamy swoje życie.
Wyobraź sobie, że masz czas na odpoczynek, na spacer, pogłaskanie kota, popołudniową wycieczkę. Że możesz sobie pozwolić na przerwę i wolny dzień.
Nie odkładaj życia na potem. Planuj odpoczynek. Wyznaczaj priorytety. Próbuj nowych rzeczy. Znajdź czas na codzienne rytuały.
Życie we własnym tempie jest sztuką. Zacznij stawiać pierwsze kroki.


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.