Psst! Szukasz ciekawego prezentu? KLIKNIJ TUTAJ!

Jak wprowadzić trening mindfulness do swojego życia?

sposoby na relaks - medytacja
foto: unsplash.com, Milan Popovic

Jeszcze kilka lat temu nikt prócz psychologów i terapeutów nie znał z pewnością tego terminu, dziś jednak wychodzi ono z ukrycia, stając się coraz bardziej popularnym. Mindfulness, czyli uważność. Ale o jaką uważność chodzi? Czy o tę związaną z ostrożnym przechodzeniem przez jezdnię albo taką jazdą na rowerze, by się nie przewrócić? Nie, to uważność życiowa, zwana innymi słowy uważną obecnością albo pełną obecnością.

Słów kilka o mindfulness

Będąc na spacerze nie skupiasz się na trwającej chwili? Zastanawiasz się co czeka cię w pracy? Planujesz co masz wykonać w domu?  To znaczy, że nie potrafisz poczuć się szczęśliwym. Nie potrafisz się zrelaksować. Z pomocą przychodzi mindfulness.

Żeby było jasne: mindfulness to nie jest żadna dziwna praktyka zarezerwowana dla nielicznych, najbardziej uduchowionych czy interesujących się psychologią.

Mindfulness to lekcja życiowej uważności dla każdego.   I wbrew pozorom jej praktykowanie można zacząć już teraz, zaraz, bez czekania na później!

Czyli co konkretnie robić?

Przestawić się (brzmi łatwo, ale wcale takim łatwym nie jest) z nastawienia na działanie, na szybkość i dynamizm, na wykonywanie kilku zadań jednocześnie (w czym zdecydowanie przodują kobiety) na zupełnie inne tryby. Na skupienie się na tym, co się robi, na odbieranie świata wszystkimi zmysłami, na zredukowanie codziennego stresu i zatrzymanie pędzącego jak superszybki pociąg umysłu. Chodzi o to aby celebrować każdą chwilę, delektować się każdym momentem, który przeżywamy.

Jest sporo ćwiczeń, które możemy wykonać na początek,

choćby…kolorowanie. Tak, koniecznie kupmy sobie kolorowankę oraz kredki i skupmy się na jej zamalowywaniu. Nie róbmy tego w pośpiechu, myśląc o czymś innym, coś planując czy analizując. To ma być nasze „tu i teraz” z kolorowanką.

Kolorowanka dla dorosłych
foto: unsplash.com rawpixel

Albo krojenie czegoś. To także świetny trening bycia w pełni uważnym. Kiedy kroimy pomidora, skupmy się na tym, jaki on jest, jaką ma konsystencję, jak reaguje na niego skóra naszych dłoni. Jest zimny czy może ma temperaturę pokojową? Poczujmy jego zapach. To jest właśnie owa uważność.

Najprostszym treningiem mindfulness jest oddychanie.

Robimy to zwykle kompletnie nieświadomie i bez zastanowienia. Kiedy się jednak na naszym oddechu skupimy, dowiemy się wiele o nas samych. Świadome oddychanie, kontrolowanie tego bezwarunkowego odruchu pozwala rozluźnić nasz umysł i ciało. Inne przykłady praktykowania uważności można mnożyć w nieskończoność: spacer, medytacja, mycie zębów, szczotkowanie włosów…

Co daje uważność?

Przynosi nam tyle pozytywów, aż żal, że zaczęło się o niej powszechnie mówić stosunkowo niedawno. Redukuje stres, poprawia naszą akceptację samych siebie i świata, obniża poziom lęku, zwiększając naszą empatię oraz intuicję. Daje też spokój, równowagę i wspomaga nasze zadowolenie. Bądźmy więc życiowo uważni!

Książki o treningu uważności

Życie piękna katastrofa. Jon Kabat-Zinn

„W zmienionym i rozszerzonym wydaniu swojego przełomowego dzieła „Życie, piękna katastrofa” Jon Kabat-Zinn kreśli dla nas ścieżkę życia pełną niuansów, dbałości o szczegóły i nieustannego zadziwienia. Czerpiąc ze swoich długoletnich doświadczeń w pracy z tysiącami indywidualnych przypadków, łączy osobiste historie swoich podopiecznych z najnowszymi odkryciami, by nauczyć nas wykorzystania inteligentnej świadomości w sposób, który radykalnie zmniejszy nasze obciążenie i pomoże nam odnaleźć radość nawet w najtrudniejszych chwilach życia. Ta książka może zmienić twoje życie. Skorzystaj z zaproszenia!”
dr Clifford Saron, UC Davis Center for Mind and Brain, szef zespołu badawczego, The Shamatha Project (opis wydawcy)


Mindfulness w 10 minut. 71 prostych nawyków, które pomogą Ci żyć tu i teraz. S.J. Scott, Barrie Davenport

Wiele osób nie umie się wydostać z pułapki nieświadomego życia: bezmyślnego reagowania, rozproszenia uwagi i narastającego stresu. Ta nieświadomość wynika ze sposobu pracy układu nerwowego: mózg człowieka jest szczególnie wyczulony na postrzeganie potencjalnych zagrożeń, więc ludzie silnie reagują na impulsy społeczne, kulturowe i technologiczne. Zalewa ich natłok informacji, przez co odczuwają lęk, wzburzenie, martwią się i angażują w walkę z wiatrakami. Telefony komórkowe, laptopy i tablety stały się bronią masowego rozpraszania uwagi, odciągając człowieka od jedynego miejsca, w którym może odnaleźć prawdziwy spokój i szczęście – od chwili obecnej. Czy można jakoś przerwać to błędne koło, jeśli się nie jest buddyjskim mnichem? (Opis wydawcy)


Jestem tu i teraz. Projekt mindfulness. Alexandra Frey, Autumn Totton

Mindfulness to trening uważności, koncentracji, podczas którego uczymy się rozwijać świadomość własnego ciała i umysłu, radzić sobie z naszymi zachciankami i przymusami wewnętrznymi, rozumieć swoje miejsce na ziemi. Przyglądamy się naszym uczuciom, nie oceniając ich. Zachowujemy się jak obserwatorzy z zewnątrz, zwracając uwagę na nasilenie naszych emocji i uczucia, jakie wywołują w nas, jednak bez rozpamiętywania ich czy ich konsekwencji. „Jestem tu i teraz” zawiera kreatywne ćwiczenia, które inspirują do poznawania świata z większą ciekawością, bycia bardziej uważnymi w codziennym życiu i wykorzystywania swojej kreatywności. Ponad 80 ćwiczeń i instrukcji oraz sekcja do prowadzenia własnych notatek z treningu. (Opis wydawcy)


Mindfulness dla zdrowia. Jak radzić sobie z bólem, stresem i zmęczeniem. Danny Penman, Vidyamala Burch

Poznaj sprawdzony sposób na walkę z bólem i odzyskaj dobre samopoczucie! Mindfulness dla zdrowia przedstawia ośmiotygodniowy program medytacyjny, który wzmacnia naturalne mechanizmy samouzdrawiania, pozwala uporać się z bólem oraz  zredukować związane z nim stres, lęk, rozdrażnienie czy wyczerpanie. Autorzy książki, czerpiąc z własnego doświadczenia i rzetelnej wiedzy, oferują czytelnikom pomocne techniki medytacyjne. Twój umysł ma ogromny wpływ na doznania, które świadomie odczuwasz! Wyniki badań klinicznych potwierdzają, że proste praktyki uważności działają równie skutecznie jak środki przeciwbólowe. Wykonywanie ćwiczeń w ramach programu medytacji zajmie ci jedynie od 10 do 20 minut dziennie. Dzięki nim twoje cierpienie zacznie ustępować, a w jego miejsce pojawi się spokój, radość oraz współczucie wobec siebie i innych. (Opis wydawcy)

Reklama

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.