Matcha to znana na całym świecie herbata z Japonii. Jest doceniana za swoje wyjątkowe walory smakowe, ale przede wszystkim za niezwykłe właściwości prozdrowotne. Co to jest matcha? Jakie korzyści płyną z jej regularnego picia? Jak wytwarza się tą herbatę i w końcu w jaki sposób ją przyrządzić? Poznaj sekrety japońskiej herbaty – matchy.
Z artykułu dowiesz się:
Co to jest matcha?
Matcha to japońska odmiana zielonej herbaty, która jest przygotowywana w specjalny sposób. Jej liście są bardzo starannie mielone na proszek. Matchę wytwarza się z tej samej rośliny (Camellia sinensis), co inne herbaty, jednak jej uprawa i przetwarzanie różnią się od siebie.
Liście matcha są osłaniane przed zbiorami, co sprzyja produkcji większej ilości chlorofilu oraz antyoksydantów. Dzięki temu ta japońska herbata może poszczycić się prozdrowotnym właściwościami. Matcha potrafi też pobudzić ponieważ zawiera w swoim składzie naturalną kofeinę.
Matcha znana jest w Japonii od ponad 800 lat. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom została odkryta na nowo w XXI wieku i zaliczona do tak zwanych superfoods.
Jakie korzyści daje picie matchy
Matcha uznawana jest na świecie za wyjątkową herbatę ze względu na ogrom korzyści, które płyną z jej systematycznego picia. Oto te najbardziej kluczowe.
Wysoka zawartość antyoksydantów
Matcha to bogactwo polifenoli i flawonoidów, które są antyoksydantami i pomagają zwalczać wolne rodniki w naszym organizmie.
Energia uwalniania stopniowo
Matcha zawiera naturalną kofeinę, która pobudza tak jak kawa. Różnica polega na tym, że w połączeniu z aminokwasem L-teaniną energia uwalniana jest stopniowo. Dzięki temu unikasz nagłych skoków i spadków energii, które często towarzyszą innym napojom energetycznym.
Detoksykacja
Dzięki wysokiej zawartości chlorofilu matcha wspiera naturalne procesy oczyszczające organizmu pomagając usunąć z niego toksyny i szkodliwe substancje.
Poprawa koncentracji i spokój
Matcha zawiera L-teaninę, aminokwas, który może poprawić koncentrację i wywoływać uczucie spokoju.
Wspieranie trawienia
Matcha przyspiesza metabolizm i spalanie kalorii. Może więc pomóc w utracie wagi oraz łagodzić dolegliwości żołądkowe.
Wzmocnienie układu naczyniowo sercowego
Regularne spożywanie matchy może wspomagać zdrowie serca i układu naczyniowego. Badania wskazują, że matcha może obniżać poziom złego cholesterolu (LDL) i poprawiać elastyczność naczyń krwionośnych.
Redukcja stresu
Picie matchy jest nie tylko korzystne dla zdrowia, ale również stanowi rytuał relaksacyjny. Zaparzanie i delektowanie się filiżanką matchy może być doskonałą praktyką mindfulness, która pomaga w redukcji stresu i odprężeniu.
Ujędrnianie skóry
Matcha jest źródłem przeciwutleniaczy i związków o właściwościach przeciwzapalnych, które mogą wspomagać zdrowie skóry. Regularne picie matchy może pomóc w utrzymaniu młodego wyglądu skóry, redukując oznaki starzenia.
W jaki sposób produkuje się matchę
Matcha jest nie tylko wyjątkowa w smaku oraz swoich prozdrowotnych właściwościach, ale także w procesie produkcji, który nie zmienił się od setek lat. Jak wygląda wytwarzanie tej japońskiej herbaty?
Uprawa i cieniowanie rośliny
Proces produkcji Matchy zaczyna się od uprawy krzewu Camelia sinensis w wybranych regionach Japonii słynących z produkcji matchy o najwyższej jakości. Na około 3-4 tygodnie przed zbiorami krzewy osłania się przed bezpośrednim światłem słoneczny. Dzięki temu zabiegowi produkują one więcej chlorofilu i aminokwasów takich jak L-teanina, a to przekłada się bezpośrednio na delikatny smak i prozdrowotne właściwości matchy.
Zbiór liści
Po okresie cieniowania liście zbiera się ręcznie. Wybiera się te najmłodsze i najdelikatniejsze, ponieważ one charakteryzują się najwyższą zawartością składników odżywczych.
Parzenie i suszenie
Po zebraniu liści są one natychmiast parzone aby powstrzymać proces utleniania. W kolejnym kroku liście są odpowiednio długo suszone.
Mielenie na proszek
Po odpowiednim wysuszeniu liście matchy przechodzą proces mielenia, który odbywa się w kamiennych młynach. Proces ten pozwala uzyskać bardzo drobny proszek o jednolitej konsystencji.
Pakowanie i przechowywanie
Gotową sproszkowaną herbatę matcha pakuje się w szczelne opakowania, które pozwalają zachować jej świeżość i aromat. W takiej postaci trafia ona do nas.
Przepis na matchę
Tradycyjne przygotowanie matchy wymaga pewnych narzędzi i rytuału. Natomiast jeśli chcesz samodzielnie przygotować świeżą matchę w domowym zaciszu, oto prosty przepis, który pozwoli Ci odkryć smak i aromat tego wyjątkowego napoju. Będziesz potrzebować do tego 1 łyżeczkę matchy, 100ml wody o temperaturze 70-80°C oraz spieniacz do mleka.
Przepis na domową matchę krok po kroku
Podgrzej wodę do temperatury 70-80°C. Woda o tej temperaturze zapewni idealny smak matchy bez nadmiernego wyciągania gorzkich składników. W następnym kroku nasyp do kubka 1 łyżeczkę matchy i zalej go do połowy objętości. Całość dokładnie wymieszaj za pomocą spieniacza do mleka, a następnie dolej kolejną porcję wody według uznania. Gotowe!
Jeśli chcesz zobaczyć w jaki sposób przygotowuje się matchę w tradycyjny sposób kliknij tutaj.
Matcha nie tylko do picia
Czy wiesz, że matchę możesz wykorzystać na przeróżne sposoby? Można ją pić na ciepło i na zimno, ale także można dodawać ją do ciast, lodów, chleba, tostów i wielu innych potraw.
Koniecznie sprawdź: przepisy kulinarne z wykorzystaniem matchy.
Jak rozpocząć przygodę z matcha?
Na początek spróbuj tradycyjnej herbaty matcha z pierwszego i drugiego zbioru. Charakteryzuje się ona zbalansowanym smakiem z lekką nutą goryczki. Pasuje do ceremoniii herbacianych, z wodą na ciepło lub zimno, do matcha latte, do koktajli i napojów z matchą. Możesz kupić ją klikając tutaj.