Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
8 tysięcy kroków dziennie dla zdrowia
Fot. Chris Hardy. Unsplash.com

8 tysięcy kroków dziennie dla zdrowia i dobrego samopoczucia!

Współczesny świat pod wieloma względami zaprasza wręcz nas do tego, byśmy chodzili mniej. Po co schody, kiedy jest winda? Po co spacer, gdy mamy samochód? Po co przechadzka, kiedy można leżeć przed telewizorem i oglądać najnowszy serial? Na szczęście coraz częściej staramy się wyplątać z tej swoistej matni i znaleźć każdego dnia jak najwięcej okazji do tego, by się ruszać. Oczywiście nie jest łatwo wtedy, kiedy wiele godzin pracujemy przed komputerem, jesteśmy posiadaczami auta i mamy sporo obowiązków. Ale dla chcącego nic trudnego, a 8 tysięcy kroków dziennie w znacznym stopniu zwiększa nasze szanse na długie i zdrowe życie!

Nie patrz na pogodę, idź na spacer!

8 tysięcy kroków dziennie…wydaje się, że to sporo, lecz tak naprawdę to tylko nieco ponad godzina spaceru. A jak ogromne ma znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia! Dotlenia, pozwala zachować dobrą kondycję i przewietrzyć głowę wtedy, kiedy mamy jakiś problem, z czymś się zmagamy, nie wiemy, jak postąpić. Zagwarantowanie sobie poprawy pracy serca jest możliwe nawet wtedy, kiedy zdecydowanie pierwszą młodość mamy już za sobą.

Jednocześnie spacerowanie pozwala się uchronić od widma osteoporozy, otyłości czy zwyrodnień kręgosłupa. Ponadto relaksuje i odpręża, bo ileż czasu można spędzać, będąc zamkniętym w czterech ścianach w domu czy pracy?

Korzyści płynące z przejścia 8 tysięcy kroków dziennie

Wykonanie 8 tysięcy kroków to w dłuższej perspektywie same korzyści dla naszego ciała oraz umysłu. Co daje nam regularne chodzenie?

 • zdrowe serce i układ krążenia,
 • zmniejszenie ryzyka chorób przewlekłych: cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, otyłość,
 • pomoc w redukcji wagi ciała,
 • poprawa kondycji,
 • poprawa nastroju,
 • zwiększenie poziomu energii
 • lepszy sen

Kup zegarek i podejmij wyzwanie!

Popularność zegarków do liczenia kroków jest dziś bardzo duża. Najtańsze ich modele można zakupić już za niecałe kilkadziesiąt złotych, mając jednocześnie kontrolę nad krokami. Można powiedzieć, że to uzależnia (i zdecydowanie jest to pozytywne uzależnienie). Gdy bowiem ustanowimy dla siebie konkretny pułap kroków do przejścia w ciągu dnia, staramy się nie zawieść samych siebie i pokonujemy co najmniej tyle – a nasza forma jest coraz lepsza!

…albo zainstaluj aplikację mierzącą kroki.

Do mierzenia kroków możesz też wykorzystać wiele aplikacji mobilnych. Umożliwiają one monitorowanie zrobionych kroków oraz innych aktywności fizycznych. Niektóre z popularnych aplikacji do mierzenia kroków to:

 • Google Fit,
 • Apple Health,
 • Fitbit,
 • Strava
 • oraz wiele innych

Możesz je znaleźć wpisując w wyszukiwarce aplikacji słowo krokomierz.

Chodzenie ma znaczenie!

Oczywiście najdogodniejszym rozwiązaniem byłoby codzienne fundowanie sobie długiego spaceru w uroczym lesie czy choćby parku, ale nie zawsze mamy taką możliwość. A co w przypadku, kiedy jest problem z tym, by przekroczyć magiczną liczbę 8000 kroków (czy też inną, taką, jaką sobie ustalimy)? Można wbrew pozorom zrobić ich całkiem sporo także podczas krzątania się po domu czy mieszkaniu. Warto przejść się ze śmieciami albo urządzić psu dodatkowy spacer. Dobrym pomysłem jest również zakup pieczywa na kolejny dzień – a kroków będzie naprawdę wiele!

Podsumowanie

Każda aktywność fizyczna jest dla naszego organizmu zbawienna. Zrobienie 8 tysięcy kroków dziennie to cel, który sprawi że w niedługim czasie poczujesz się zdecydowanie lepiej. Oczywiście jeśli będziesz działać systematycznie.

Warto też pamiętać, że dokładna ilość kroków, która będzie odpowiednia dla danej osoby, może się różnić w zależności od wieku, kondycji fizycznej, celów zdrowotnych i innych czynników. Dobrze jest też konsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem intensywnego programu aktywności fizycznej, szczególnie jeśli istnieją pewne ograniczenia zdrowotne.


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.