Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
wyczerpanie mentalne. Oznaki i jak sobie z tym radzić.

6 oznak wyczerpania mentalnego. Jak odzyskać siły mentalne.

Każdy z nas wie jak jego organizm czuje się po wysiłku. Zmęczenie fizyczne objawia się bólami mięśni, sennością czy utrudnioną koncentracją. Wiemy też jak sobie z nim poradzić. Z reguły wystarczy kilkugodzinna regeneracja. A jak wygląda wyczerpanie mentalne? W jaki sposób rozpoznać, że jesteśmy wyczerpani psychicznie? Czy możemy odzyskać siły mentalne w krótkim czasie?

Cierpisz na bezsenność

Wyczerpanie mentalne bardzo często jest powiązane z bezsennością. Na bezsenność wpływają sytuacje stresowe, które tak się nawarstwiły, że nie jesteśmy w stanie o nich zapomnieć. Odczuwamy zmęczenie, a mimo wszystko nie możemy zasnąć. Czujemy niepokój, niepewność, strach. Nawet jeśli uda nam się przespać kilka godzin to i tak nie czujemy się wypoczęci. To właśnie bezsenność.

Łatwo tracisz cierpliwość

Od czasu do czasu każdemu z nas zdarza się być trochę bardziej nadpobudliwym niż zwykle. Jednak jeśli zauważysz, że twoja cierpliwość jest na niższym progu wytrzymałości niż zwykle, może to być oznaką wyczerpania mentalnego. Rozdrażnienie może być spowodowane na przykład nieprzespanymi nocami. Jak widzisz oznaki wyczerpania mentalnego mogą przejawiać się na różne sposoby.

Brakuje Ci motywacji

Zadania, które sprawiały Ci wcześniej przyjemność stały się męczące. Nie masz ochoty robić nowych rzeczy albo unikasz wyzwań. Brak motywacji może być odpowiedzią twojego organizmu na nadmiar codziennych obowiązków. Twój umysł mówi Ci zwolnij! Twoja kondycja mentalna jest na wyczerpaniu.

Masz stany lękowe i panikujesz

Jeśli dopadają Cię stany lękowe to ostatni dzwonek aby zadbać o swoje zdrowie mentalne. W jaki sposób mogą objawiać się stany lękowe i ataki paniki? Duszności, kołatanie serca, zawroty głowy czy bóle brzucha to tylko niektóre z symptomów.

Problemy żołądkowo- jelitowe

Gdy jesteś wystawiony na silny i długotrwały stres może to się odbić na twoim układzie trawiennym. Bóle brzucha, zespół jelita nadwrażliwego, skurcze żołądka czy zaburzenia związane z codziennym wypróżnianiem się to bardzo częsta odpowiedź organizmu na aktualne zdrowie mentalne.

Jak wspomóc trawienie

Masz poczucie bezradności

Jeśli wydaje ci się, że nie masz na nic wpływu i nie wiesz w jaki sposób poradzić sobie ze stresującymi sytuacjami może to oznaczać stan wyczerpania mentalnego. Uwaga! Bezradność i bezsilność w codziennych obowiązkach może oznaczać również stany depresyjne.

Jak odzyskać siły mentalne?

Jeśli chcesz wiedzieć jak odzyskać siły mentalne to koniecznie przeczytaj też to: Jak wyluzować, czyli co robić aby żyć spokojniej.


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.