Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Korzyści z picia wody
foto: pexels.com, Daria Shevtsova

15 korzyści z picia wody.

O tym, że wodę pić trzeba, nikogo nie musimy chyba przekonywać. Wiąże się z tym całe mnóstwo korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Odpowiednie nawadnianie organizmu to kwestia na tyle ważna, że powstały nawet specjalne aplikacje dla tych, którzy o tym zapominają. Dzięki sygnałowi dźwiękowemu przypomina się użytkownikowi, że przyszła pora na szklankę wody. Dlaczego jej picie jest takie ważne? Jakie korzyści z picia wody ma nasz organizm?

1. Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu

Praca mózgu uzależniona jest od wielu czynników, a jednym z nich jest właśnie stan nawodnienia organizmu. Kiedy zatem po kilku godzinach spędzonych przez komputerem odczuwamy zmęczenie, zróbmy sobie kilka minut przerwy, sięgając właśnie po szklankę wody.

2. Dba o prawidłową perystaltykę jelit

Na problemy z zaparciami skarży się szerokie grono Polek i Polaków. A czy przypadkiem ich przyczyna nie leży również w wypijaniu zbyt małych ilości wody? Z przestojem w wizytach w toalecie walczyć można z powodzeniem w ten właśnie sposób!

3. Pomaga w regulowaniu temperatury ciała

Kiedy temperatura ciała jest zbyt wysoka, to właśnie wypicie wody sprawia, że dochodzi ona do normy. Woda wspomaga uruchomić procesy obronne organizmu.

4. Zapobiega chorobom serca oraz nerek

Warto dbać o narządy wewnętrzne, wypijając dziennie 2 litry wody.

Czy wiedziałeś, że serce człowieka składa się prawie w 80% z wody?

5. Pomaga uniknąć kaca

Jeśli zapowiada nam się suto zakrapiana impreza, warto zawczasu już pomyśleć o tym, by jej skutki następnego dnia nie były opłakane. Każdy zatem toast należy wzbogacić o wypicie szklanki wody, wtedy na pewno samopoczucie po spożywaniu alkoholu będzie znacznie lepsze!

6. Pomaga w zredukowaniu bólu głowy

Dokuczliwe bóle głowy na różnym tle potrafią często uniemożliwić prawidłowe funkcjonowanie. Niekiedy to właśnie wypijanie odpowiednich ilości wody pozwala w pozbyciu się tego problemu. Jeśli dopadają nas częste migreny, na pewno warto spróbować.

Korzyści z picia wody
Fot: Arnie Watkins, pexels.com

7. Zmniejsza ryzyko infekcji i układu moczowego

Układ moczowy funkcjonuje najlepiej wtedy, kiedy z pęcherza wypłukiwane są w sposób regularny bakterie i inne szkodliwe substancje. Warto więc pić wodę również z tego powodu (zwłaszcza wtedy, gdy w przeszłości mieliśmy problemy z pracą układu moczowego).

8. Pomaga w spowolnieniu procesu starzenia

Dobrze nawodniony organizm ma dobrze wyglądającą skórę. Dlatego też dbając o jego nawodnienie, nie pozwalamy oznakom starzenia się jej pojawić się zbyt szybko.

9. Stanowi pomoc w zwalczaniu trądziku

Z problemem trądziku zmagają się dziś nie tylko nastolatki, problem dotyczy coraz częściej także dorosłych. Zamiana słodkich gazowanych napojów na sporą ilość wody wypijaną każdego dnia z pewnością przyniesie wspaniałe efekty!

10.Minimalizuje opuchliznę

Są osoby, w przypadku których opuchlizna twarzy, stóp czy dłoni pojawia się bardzo szybko po tym, kiedy organizmowi zaczyna brakować wody. Dlatego też trzeba pamiętać o regularnym jej uzupełnianiu, by tej przykrej dolegliwości uniknąć.

11. Wspomaga odchudzanie

Wszyscy ci, którzy walczą z nadprogramowymi kilogramami, mają w wodzie swojego wielkiego sprzymierzeńca. Nie od dziś bowiem wiadomo, że bardzo pozytywnie działa ona na metabolizm. Jednocześnie szklanka wody wypita na pół godziny przed posiłkiem sprawi zapewne, że zjemy mniej.

12. Pozytywnie wpływa na świeżość naszego oddechu

Wszyscy ci, którzy miewają problem ze świeżością oddechu, powinni zwiększyć ilość wypijanej dziennie wody. Być może w tym właśnie tkwi sukces!

13. Poprawia sprawność fizyczną

Jeśli w swoim życiu stawiamy na sport i aktywność fizyczną, powinniśmy pamiętać również o tym, żeby odpowiednio się nawadniać. To bowiem bardzo ważne zwłaszcza wtedy, kiedy podczas wysiłku mocniej się pocimy!

14. Pozytywnie działa na procesy trawienne

Dzięki temu, że wypijamy dużo wody, nasz organizm z łatwością będzie trawił spożywany przez nas pokarm.

15. Reguluje równowagę płynów w ciele

Gdybyśmy nagle przestali dostarczać naszym organizmom wodę, bardzo szybko przekonalibyśmy się o tym, że równowaga płynów w ciele zostałaby zaburzona. Warto zatem dostarczać jej z odpowiednią regularnością.

Korzyści z picia wody – podsumowanie

Jak sami widzicie picie wody jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jej picie nie tylko gasi pragnienie ale odpowiada za wiele ważnych funkcji. Dobrze nawodniony organizm działa znacznie lepiej. Nie zapominajmy więc zacząć dnia od napicia szklanki czystej wody. Na zdrowie!


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.