Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
fot. Maksim Shutov. Unsplash.com

Korzyści jedzenia orzechów. Sprawdź które orzechy są najzdrowsze.

Systematyczne jedzenie orzechów przynosi nam szereg korzyści. Orzechy bowiem są bogate w różnorodne składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są także cenione w kuchni za swoje walory smakowe. Sprawdźmy zatem dokładnie jakie profity przyniesie nam spożywanie orzechów oraz które orzechy są najzdrowsze.

Dlaczego warto jeść orzechy

Orzechy to prawdziwa skarbnica składników odżywczych. Zalicza się je do tak zwanych superfoods. Zawierają ogromne ilości zdrowych tłuszczów. Są to między innymi nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 odpowiedzialne za zdrowy układ sercowo-naczyniowy oraz za zdrową pracę mózgu. Nie można też zapomnieć o zbawiennym wpływie tych tłuszczy na obniżenie poziomu złego cholesterolu (LDL). Arginina i fitosterole zawarte w orzechach wspierają kondycję naszych naczyń krwionośnych i obniżają ciśnienie krwi.

Odmiany orzechów

Orzechy włoskie

To jedna z najpopularniejszych i najstarszych odmian orzechów. Charakteryzują się charakterystycznym kształtem, twardą skorupą i bogatym, delikatnie słodkim smakiem. Orzechy włoskie są źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, białka, witamin i minerałów.

Orzechy laskowe

Posiadają twardą skorupę, którą otacza miękka łupina. Mają słodki smak i są popularnym składnikiem wielu deserów. Orzechy laskowe są bogatym źródłem witamin i minerałów, takich jak witamina E, magnez, miedź i fosfor.

Orzechy nerkowca

Orzechy nerkowca są źródłem białka, witamin, minerałów oraz kwasów tłuszczowych, takich jak oleinowy i palmitynowy.

Orzechy makadamia

Są znane z wyjątkowo delikatnego i kremowego smaku oraz wysokiej zawartości tłuszczu. To najbardziej kaloryczne orzechy, ale również dostarczają wiele cennych składników, w tym kwas oleinowy (omega-9) i witaminę B1.

Orzechy brazylijskie

Posiadają charakterystyczny, twardy, brązowy owoc z licznymi pestkami wewnątrz. To bogate źródło selenu, witamin z grupy B, witaminy E oraz kwasów tłuszczowych. Spożywanie ich w umiarkowanych ilościach może przynieść liczne korzyści dla zdrowia.

Orzechy pekan

Mają słodki smak i są często wykorzystywane w różnych przepisach kulinarnych, szczególnie w daniach słodkich. Orzechy pekan są źródłem białka, błonnika, witamin i minerałów.

Orzechy pistacjowe

Mają charakterystyczny zielony kolor i łupinę, która otwiera się, pozostawiając jadalną część. Orzechy pistacjowe są bogatym źródłem białka roślinnego, błonnika, witamin i minerałów, a także antyoksydantów.

Orzechy arachidowe

Choć technicznie są strączkami, są często klasyfikowane jako orzechy. Charakteryzują się wydłużonym kształtem. Są one bogatym źródłem białka roślinnego, kwasu foliowego, witamin z grupy B oraz minerałów.

jakie orzechy są najzdrowsze
fot. Towfiqu barbhuiya. Unsplash.com

Które orzechy warto jeść? Jakie orzechy są najzdrowsze?

Zastanawiasz się, które orzechy warto jeść? Wszystkie są prawdziwą skarbnicą składników odżywczych. Zawierają mnóstwo zdrowych tłuszczów, białka, błonnika, witamin i minerałów. Każda z odmian ma korzystny wpływ na nasze zdrowie, ale różni się nieco pod względem składu odżywczego. W takim razie jakie orzechy są najzdrowsze? Za bardzo zdrowe uznawane są między innymi:

  1. Orzechy włoskie są bogatym źródłem kwasu alfa-linolenowego (ALA), który jest formą kwasu omega-3. Zawierają także mnóstwo witaminy E, miedzi, manganu i innych składników odżywczych.
  2. Orzechy laskowe są dobrym źródłem witaminy E, miedzi, manganu i innych składników odżywczych. Zawierają także antyoksydanty, które mogą chronić komórki przed uszkodzeniem.
  3. Orzechy makadamia są bardzo bogate w tłuszcze jednonienasycone, które mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie serca. Zawierają także witaminę B1, miedź i inne składniki odżywcze.
  4. Orzechy nerkowca są doskonałym źródłem miedzi, fosforu, magnezu, cynku i witaminy K. Są również stosunkowo bogate w błonnik, co ma korzystny wpływ na trawienie.
  5. Orzechy brazylijskie są znakomitym źródłem selenu, który jest niezwykle ważnym minerałem dla naszego organizmu. Selen ma właściwości antyoksydacyjne i wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego.
  6. Migdały są bogatym źródłem witaminy E, błonnika, białka, kwasów tłuszczowych omega-3 i innych składników odżywczych. Są także niskokaloryczne, co czyni je popularnym wyborem w zdrowej diecie.

Pamiętaj, że kluczem do zdrowej diety jest zrównoważone spożywanie różnorodnych orzechów, aby skorzystać z wielorakich korzyści zdrowotnych, jakie oferują. Ważne jest również, aby uwzględnić je w ramach ogólnej, zbilansowanej diety dostarczając organizmowi różnorodnych składników odżywczych.

Ile jeść orzechów dziennie

Dzienne spożycie orzechów zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb żywieniowych oraz ogólnej diety. Jednak zaleca się spożywanie garści (około 30 gramów) orzechów dziennie jako zdrowej części bilansu dietetycznego. Jest to rekomendowana porcja dla dorosłych, które dostarcza cennych składników odżywczych, takich jak zdrowe tłuszcze, białka, błonnik, witaminy i minerały.

Ile można zjeść orzechów brazylijskich dziennie aby były zdrowe?

W przypadku orzechów brazylijskich zaleca się spożycie 1-2 orzechów dziennie. Ma to związek z zawartym w nich minerałem, którym jest selen. Spożywanie zbyt dużej ilości orzechów brazylijskich może prowadzić do nadmiernego spożycia selenu, co może być szkodliwe dla zdrowia.

Warto pamiętać, że wszystkie orzechy są dość kaloryczne, dlatego zaleca się spożywanie ich z umiarem.


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.