Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Talerz z apetycznym daniem
foto: unsplash.com, Carissa Gan

Czym jest Slow Food?

Wygląda na to, że już nie tylko na fast food możemy w naszym kraju liczyć. Już nie gumowate bułki, które nie przypominają w niczym prawdziwego pieczywa, już nie wątpliwej jakości mięso i kaloryczne sosy o chemicznym smaku, wzbogacone hojnie glutaminianem sodu– dzisiaj coraz więcej rejonów świata (w tym i nasz) opanowuje stopniowo Slow Food . I bardzo dobrze, bo dzięki temu ci, którzy chcą z jedzenia czerpać prawdziwą przyjemność, rozkoszując się każdym jego kęsem, mogą liczyć na to, czego poszukiwali!

Sloooow…

Slow Food to nie tylko pewna idea, to także spory i coraz bardziej popularny na świecie ruch społeczny, który pragnie chronić tradycyjne, lokalne dania regionalne, produkty oraz sposoby przygotowywania potraw. Początki Slow Food miały miejsce we Włoszech w latach osiemdziesiątych, stając się ripostą na masowe powstawanie restauracji sieci McDonald’s nawet w najbardziej zabytkowych rejonach.

W naszym kraju o tym ruchu mówi się od kilkunastu lat, widać jednak wyraźnie że osoby świadome, pragnące dbać o siebie w sposób holistyczny i jednocześnie uwielbiające jeść to, co dobre, bardzo go popierają. Stąd jak grzyby po deszczu pojawiają się restauracje i knajpki, w których jedzenie powstaje z wielkim namaszczeniem, ze składników najwyższej jakości, powoli. Fakt, trzeba na nie trochę poczekać, po pięciu minutach od złożenia zamówienia się go nie dostanie, ale też nie o to tutaj chodzi. Celebrowanie posiłku to także bardzo ważna wytyczna tego ruchu i sposobu na życie.

Jeśli komuś jednak zależy na szybkim podaniu dobrego jedzenia może skorzystać z oferty gastronomicznej food trucków. Takie jedzenie serwowane na szybko z samochodu mimo wszystko kojarzy się z fast foodem. W końcu możemy tam posilić się między innymi burgerem z frytkami. Uspokajamy. Wyraz „fast” odnosi się w tym przypadku jedynie do prędkości serwowania dań. Produkty, z których przygotowywane są potrawy z reguły odznaczają się wysoką jakością.

Talerz z jedzeniem w duchu slow food
foto: usnplash.com, Ive Erhard

Powoli!

Filozofia Slow Food jest bardzo pozytywna także z medycznego punktu widzenia. Wszak kiedy spożywamy potrawy stworzone z produktów najwyższej jakości, nie spiesząc się przy tym, zdecydowanie częściej udaje nam się uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych. Jeśli zatem komuś wydaje się, że burger z sieciówki jest smaczny, niechże uda się do prawdziwej knajpy w stylu Slow Food i spróbuje tam tego i owego – jest wielce prawdopodobnym, że szybko zmieni zdanie!

Slow Food wpływa pozytywnie na nasze zdrowie.

Slow Food to celebracja jedzenia. Korzystanie z lokalnych produktów, naturalnych i zdrowych. To też wspólne przygotowywanie posiłków oraz wspólne ich spożywanie: w gronie rodziny, przyjaciół. W dobie XXI wieku, w czasach w których nie mamy czasu praktycznie na nic, czerpanie przyjemności z jedzenia powinno stać się naszą codziennością. Wtedy na pewno będziemy zdrowsi i szczęśliwsi.


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.