Las zamknięty w słoiku to niezwykle efektowna ozdoba, która pozwoli oryginalnie udekorować każde wnętrze. W pomyśle urzeka specyficzny mikroklimat, który tworzy się pod pokrywką. Ten las naprawdę tam żyje i wygląda na to, że ma się w takim zamknięciu nad wyraz dobrze. Chcesz mieć taki las w swoim domu? Jeśli tak, to są dwie możliwości. Możesz go kupić – pojawiło się już sporo firm wyspecjalizowanych w tworzeniu takich kompozycji. Możesz też taki las spróbować wykonać samemu. Jeśli wybierasz drugą opcję przeczytaj poniższe wskazówki.
Aby zamknąć w słoiku swoje roślinki najważniejszą rzeczą jest mieć…. oczywiście duży słoik. Będzie to najprostsza rzecz do wykonania. W poszukiwaniu odpowiedniego słoja warto przejrzeć spiżarnię. Być może ostał się jakiś duży słoik po ogórkach kiszonych. Jeśli nie uda Ci się znaleźć nic odpowiedniego najprościej będzie odwiedzić pobliskie markety lub mniejsze sklepy z artykułami gospodarstwa domowego. Jeszcze jakiś czas temu był pewien kłopot ze zdobyciem odpowiedniego naczynia, natomiast teraz (szczególnie w większych miastach) nie ma z tym większego problemu. Można wybierać spośród ogromnej ilości słoi… i to dedykowanych do stworzenia właśnie takiego lasu.
Jeśli akurat nie masz w pobliżu odpowiedniego sklepu, skorzystaj z usług sklepów internetowych.
Mając już swój słoik musisz zaopatrzyć się w rośliny. Możesz udać się do kwiaciarni albo do któregoś z marketów budowlanych na dział ogród. Tam kupujesz ziemię, rośliny, mech (pamiętaj, że wyniesienie mchu z lasu jest nielegalne). Bardzo ważny jest też żwirek, którego małą warstwę położysz na samym dnie słoika. Będzie on stanowił drenaż w Twoim lesie. Zaopatrz się także w węgiel aktywny. Jest to bardzo ważny element leśnego ekosystemu. Ze względu na wysoką wilgotność bardzo łatwo o pleśń, która może wytworzyć się na roślinach i ściankach słoika. Węgiel aktywny można kupić w każdej aptece, pomoże on zapobiec takim sytuacjom.
Podsumowanie.
Jak zrobić samemu las zamknięty w słoiku.
- Na dno słoika wsypujemy żwirek
- Na to kruszymy węgiel aktywny
- Następnie wsypujemy ziemię
- Sadzimy nasze rośliny
- Dodajemy mech, kamyczki ozdobne itp
- Spryskujemy wodą
- Cieszymy się z naszego lasu
Teraz pozostaje tylko trzymać mocno kciuku aby Twój las przetrwał. Obserwuj i ciesz się nim. Jeśli nie wyjdzie za pierwszym razem, wyciągnij wnioski i spróbuj ponownie. Za drugim razem na pewno się uda.