Miód na czyjeś, serce, słodki jak miód, miodowy miesiąc – w języku polskim wspomina się o nim całkiem często. Trudno się temu dziwić, bo przecież w medycynie ludowej ceniono jego właściwości. Dziś, chociaż mamy już dwudziesty pierwszy wiek, nadal jego dobroczynne właściwości zauważamy. W niemalże każdym domu na którejś z półek (to ważne, bo nie należy go trzymać na blacie, gdzie byłby on narażony na działanie światła słonecznego) znajduje się mniejszy czy większy słoik z miodem. Dlaczego?
Z artykułu dowiesz się:
1. To produkt bezpieczny
Jest bezpieczny pod względem biologicznym i chemicznym. Jeżeli tylko nie mamy na niego alergii, możemy jeść bez obaw. Najlepiej wybierać miody z okolicznych pasiek i unikać tanich mieszanek, które powstają z połączenia różnych miodów, najczęściej pochodzących z Chin, Ukrainy czy Argentyny.
2. Antybiotyk
O miodzie często mówi się, że jest naturalnym antybiotykiem. Dziś, kiedy tak często zwracamy się w kierunku środków wprost od Matki Natury, nadal jest bardzo popularny. Pamiętajmy że miód traci swoje prozdrowotne właściwości w wysokich temperaturach. Nie warto więc słodzić nim gorącej herbaty. Najlepiej poczekać aby ostygła lub rozpuścić go w letniej wodzie.
3. Walory smakowe
Nie można mu ich odmówić, wszak dodany do twarożku, deseru, herbaty czy sosu działa bardzo pozytywnie na smak. A miód ma wiele smaków, zależnie od sposobu jego wytwarzania przez pszczoły. Miód rzepakowy jest bardzo intensywny, za to akacjowy ma niezwykle delikatny smak.
4. Dobry dla układy krwionośnego
Działa na ten ważny układ bardzo pozytywnie, regulując ciśnienie i rozszerzając naczynia krwionośne. Jego lecznicze działanie jest potwierdzone przez liczne badania przeprowadzone przez naukowców.
5. Dobrze wpływa na stan skóry
Dowiedziono, że miód bardzo wspomaga leczenie łojotokowego zapalenia skóry. Miód również świetnie reguluje poziom wilgotności skóry i ją nawilża. Usuwa zmarszczki i sprawia, że skóra staje się jędrna. Miód jest bardzo chętnie wykorzystywanym składnikiem do produkcji kosmetyków. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak samemu zrobić naturalne kosmetyki, między innymi miodowy peeling ust, koniecznie przeczytaj artykuł: Naturalne kosmetyki, które z łatwością zrobisz samodzielnie.
6. Znakomity na opryszczkę
Warto smarować miodem opryszczkę, która dzięki temu będzie znikała szybciej niż jedynie przy użyciu dedykowanych środków aptecznych. A wszystko dzięki jego właściwościom antybakteryjnym.
7. Ma działanie wykrztuśne i przeciwzapalne
Gdy zatem męczy nas przeziębienie, nie zapominajmy o tym wyjątkowym złotym leku. Dzięki prozdrowotnym właściwościom produkt ten obok kilku innych rodzimych zaliczany jest do superfoods.
Czy wiesz że?
Na różne dolegliwości pszczelarze polecają różne odmiany miodów. I tak:
Miód lipowy
Najlepszy na przeziębienia i katar. Jest też polecany na wszelkie stany osłabienia. Ma właściwości wykrztuśne, obniża gorączkę i podnosi ogólną odporność organizmu.
Miód gryczany
Polecany dla osób, które zmagają się z nadciśnieniem i miażdżycą. Jest dobry przy niedoborach magnezu i żelaza w organizmie. Miód gryczany ma również właściwości odtruwające.
Miód akacjowy
Świetnie sprawdza się jako osłona u osób mających problemy z żołądkiem. Wspomaga układ pokarmowy oraz nerki.
Miód wielokwiatowy
Polecany alergikom oraz osobom znerwicowanym. Pomaga obniżyć ciśnienie i łagodzi stres. Jest też polecany przy łagodnych objawach astmy.
Miód spadziowy
Dba o nasze drogi oddechowe. Ma działanie wykrztuśne i wzmacnia serce. Miód ze spadzi iglastej jest odpowiedni dla osób borykających się z anemią.
Miód wrzosowy
Polecany przy chorobach nerek i dróg moczowych. Łagodzi również schorzenia o podłożu reumatycznym.
Jedzmy miód na zdrowie
Jak sami widzicie miód jest przepyszny i wpływa niezwykle korzystnie na nasz organizm. Róbmy więc użytek z tego dobrodziejstwa jak najczęściej . Kupujmy go lokalnie u sprawdzonych pszczelarzy i bądźmy zdrowi!