Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
nie możesz zasnąć? Są na to pewne sposoby
Fot. Alexandra Gorn. Unsplash.com

Nie możesz zasnąć? Sprawdź co zrobić aby temu zaradzić.

Sen dla ludzkiego organizmu jest bardzo ważny. Udowodniono naukowo, że jego niedobór może skutkować wieloma groźnymi schorzeniami. Jeśli więc nie możesz zasnąć i dopadają Cię bezsenne noce to powinieneś koniecznie temu zaradzić. Skorzystaj z poniższych porad, które mamy nadzieję, poprawią jakość Twojego snu.

Skutki uboczne bezsenności

Niedobór snu może prowadzić do wielu groźnych zaburzeń i chorób. Są to między innymi:

 • problemy z pamięcią,
 • zaburzenia koncentracji,
 • zwiększony poziom stresu,
 • obniżona wydajność,
 • otyłość,
 • cukrzyca,
 • choroby serca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • bóle głowy,
 • bóle mięśni,
 • ogólne osłabienie

Przeczytaj też jakie korzyści płyną dla Twojego organizmu gdy systematycznie przesypiasz 8 godzin w ciągu doby.

Co zrobić gdy nie możesz zasnąć

Trudność w zasypianiu może być potwornie frustrująca. Na szczęście istnieją pewne sposoby, które skutecznie pomogą Ci zasnąć. Oto kilka praktycznych wskazówek. Zapoznaj się z nimi dokładnie i spróbuj je wdrożyć jak najszybciej.

Zadbaj o odpowiedni klimat do spania

Zadbaj o swoją sypialnię. Wygodne i komfortowe łóżko to podstawa. Miejsce w którym śpisz powinno być także odizolowane od hałasów oraz odpowiednio zaciemnione. Jeśli w pomieszczeniu jest jasno zasłoń rolety okienne lub załóż opaskę na oczy.

Zadbaj też o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu w którym śpisz. W sypialni nie powinno być zbyt gorąco oraz zbyt duszno. Wpuść do wnętrza świeże powietrze. Przewietrz je na kilkanaście minut przed snem.

Zasypiaj o regularnych porach

Jeśli nie możesz zasnąć to postaraj się chodzić spać o ustalonych z góry stałych godzinach. Na przykład przyjmij, że idziesz spać między godzinną 22 a 23. Celem jest wprowadzenie rutyny. Regularność sprawia, że Twój organizm z czasem będzie w stanie wejść w odpowiedni rytm. Kładź się do łóżka o regularnych porach również w weekendy.

Nie używaj elektroniki

Przynajmniej na godzinę przed snem nie używaj telefonu komórkowego i nie oglądaj telewizji. Generalnie odstaw wszystkie urządzenia elektroniczne. Te bowiem działają pobudzająco na organizm. Dodatkowo emitują one niebieskie światło, które zakłóca naturalny rytm naszego snu.

Wyklucz używki

Przed snem unikaj spożywania kofeiny oraz odstaw nikotynę. Nie pij też kawy oraz innych napojów pobudzających. Bezwzględnie zrezygnuj z alkoholu, który znacząco obniża jakość naszego snu.

Nie zaprzątaj sobie głowy problemami

Przed snem nie zaprzątaj sobie głowy codziennymi problemami. Nie zamartwiaj się. Postaraj się zredukować napięcie. Aby uwolnić się od stresu zajmij swoje myśli pozytywnymi rzeczami.

Zrelaksuj się

Jeśli nie możesz zasnąć to spróbuj się zrelaksować. Wykorzystaj do tego różne techniki relaksacyjne. Może to być na przykład sesja jogi, słuchanie muzyki relaksacyjnej. Możesz również poczytać do poduszki jakąś relaksującą książkę.

W zaśnięciu pomoże też skupienie się na oddechu. Głębokie, kontrolowane oddychanie sprawi, że uspokoisz umysł oraz zrelaksujesz ciało.

Sprawdź: 10 sposobów na darmowy relaks.

Wybierz zdrowy styl życia

Regularna aktywność fizyczna i odpowiednie odżywianie to klucz do dobrego snu. Jeśli nie możesz zasnąć to koniecznie wprowadź do swojego codziennego życia sport. Nie musi to być od razu bieg w maratonie. Na początek wystarczy szybki marsz. Odżywiaj się też zdrowo. Zdrowa dieta to podstawa dobrego samopoczucia. Zapoznaj się z zasadami piramidy zdrowia.

Przeczytaj: Piramida zdrowia, czyli zasady dobrego odżywiania i nie tylko.

Pamiętaj aby uprawiać sport w trakcie dnia. Unikaj intensywnego wysiłku tuż przed snem, ponieważ ten wzmaga uczucie rozbudzenia.

Podsumowując

Jeśli nie możesz zasnąć to postaraj się wprowadzić do swojego codziennego dnia powyższe porady. Być może te pomogą Ci poprawić jakość Twojego snu. Jeśli problemy z zasypianiem utrzymują się przez dłuższy czas i nie możesz sobie z nimi poradzić to koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Życzymy powodzenia w walce z bezsennością i tylko miłych snów!


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.