Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Ciekawostki o Tajlandii
foto: unsplash.com, Dan Freeman

20 ciekawostek, które musisz znać przed wylotem do Tajlandii.

Tajlandia to coraz częstszy kierunek naszych wypraw. Jest relatywie niedroga jak na tak egzotyczny kraj, bardzo odmienna od Polski zarówno pod względem klimatu, jak i kultury, kuchni czy obyczajów, dlatego też nierzadko nasze wakacyjne kroki kierujemy właśnie tam. Pamiętajmy jednak o tym, żeby jeszcze przed wylotem dowiedzieć się o niej tego i owego, sporo może być bowiem rzeczy, które na miejscu mogą nas mocno zaskoczyć. Oto ciekawostki o Tajlandii. Czy wiedzieliście, że…?

1. Buddyzm

Dominującą religią w Tajlandii jest Buddyzm. Wyznawcami buddyzmu jest tam ponad 90% obywateli. Warto zaznaczyć, że Tajowie są bardzo religijnymi ludźmi.

2. Wifi za darmo

Zapewne miłośnicy korzystania z sieci będą zadowoleni, bowiem w Tajlandii w niemalże każdej restauracji, hotelu czy też innym budynku użyteczności publicznej jest bezpłatny internet.

3. Komu masaż?

Na każdym kroku można tutaj skorzystać z usługi masażu – czasami stoły są rozstawiane nawet przy plażach czy uliczkach. Warto go sobie zafundować, bo jest tani, a Tajowie słyną z tego, że potrafią wykonać świetny masaż relaksujący.

4. Pad Thai

Głównym składnikiem tej niezwykle popularnej tajskiej potrawy jest makaron ryżowy. Do niego można dodać jajko, krewetki, kurczaka, kiełki fasoli mung, doprawiając na końcu wszystko pokruszonymi orzeszkami ziemnymi. Pad Thai przyrządza się na woku i określa się go w Tajlandii jako zdrowy fast food.

5. Niskie bezrobocie

W tym kraju bezrobocie kształtuje się na poziomie 1%, za to wskaźnik nierówności społecznej jest jednym z najwyższych na świecie.

6. Król jest wspaniały

Mieszkańcy bardzo swojego króla kochają i czują się niezmiernie urażeni, gdy przyjezdni wypowiadają się o nim w sposób negatywny. Warto o tym pamiętać gdyż za jego obrazę może grozić nawet więzienie!

7. Stopy pod siebie

Kiedy siedzimy, stopy musimy podwinąć pod siebie, nie możemy ich kierować w stronę innego człowieka ani jakiegokolwiek posągu. Dlaczego? Ta część ciała jest najniżej w hierarchii, więc kierując stopy w czyjąś stronę można tę osobę urazić.

8. Z dala od głowy

W Tajlandii musimy uważać nie tylko na stopy. W tym kraju nie można dotknąć czyjejś głowy. Ta część ciała jest uważana za najważniejszą. Po głowie nie można pogłaskać nawet dziecka.

9. Papieru i mydła brak

Jeśli myślicie, że w Tajlandii czekał na Was będzie w publicznych toaletach papier toaletowy, jesteście w wielkim błędzie. Mydła także się raczej nie spodziewajcie.

10. Tajski Red Bull

Krating Daeng (czerwony bizon) to napój produkowany w Tajlandii od 1976 roku. Natknął się na niego założyciel późniejszego Red Bulla – Dietrich Mateschitz. Czerwony bizon stał się inspiracją dla czerwonego byka…

11. Alkohol

W Tajlandii alkohol jest dozwolony. Pierwszym alkoholem produkowanym w Tajlandii jest Mekhong nazywany tajską whiskey. Wytwarza się go tam od 1941 roku. Warto dodać, że mocne alkohole są dość drogie.

12. A może taniej?

Skoro jesteśmy przy pieniądzach. W Tajlandii warto się targować, czasami możemy kupić coś nawet za 70% pierwotnej ceny. Wskazówką do tego, że nawet należy się targować jest brak ceny przy towarze.

13. Prostytucja na każdym kroku

W Tajlandii z pewnością dostaniemy całe mnóstwo propozycji spędzenia upojnych chwil tuż za rogiem i to mimo tego, że prostytucja w tym kraju jest nielegalna.

14. Specyficzny dobór sztućców

W wielu restauracjach dostajemy do jedzenia komplet składający się z łyżki i widelca, zamiast widelca i noża.

15. Kierowca w koszulce

Gdyby w tym kraju kierowca prowadził samochód bez koszulki, byłby uznany za przestępcę.

16. Majtki to konieczność

Jeśli jesteśmy już przy garderobie… To autentyczny paragraf prawny w tym kraju – kiedy wychodzisz z domu, musisz mieć na sobie majtki.

17. Nie pij przed prowadzeniem auta

To jasne, ale w Tajlandii wprowadzono dość specyficzną karę z złamanie tego zakazu, można być bowiem skazanym na pracę w kostnicy.

18. Guma do żucia tylko do kosza

Gdyby ktoś wypluł gumę do życia na chodnik, może być skazany grzywną wynoszącą nawet 600 dolarów. Droga przyjemność, trzeba przyznać!

19. Do świątyni skromny strój

Jeśli chcemy wejść do świątyni, ubierzmy się skromnie i stosownie do sytuacji. Preferowane są długie spodnie i zakryte ramiona.

20. Hazardowi mówimy nie!

W Tajlandii wszelkie formy hazardu są absolutnie zabronione.


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.