Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
uprawa roślin na poprawę nastroju
fot. vadim kaipov , unsplash.com

Domowa uprawa roślin na poprawę nastroju.

Domowa uprawa roślin na poprawę nastroju – czy to możliwe? Naukowcy już dawno udowodnili, że obcowanie z przyrodą poprawia nasz nastrój, redukuje stres oraz pomaga w walce z depresją. Rośliny mają na nas zbawienny wpływ. Jeśli więc miewamy gorsze dni to lekarstwem może być domowa uprawa roślin. W jaki sposób rośliny wpływają na poprawę naszego nastroju? Po co uprawiać rośliny?

Rośliny oczyszczają powietrze

Warto więc mieć w domu kilka kwiatów doniczkowych. Rośliny są naturalnym filtrem, który skutecznie oczyszcza powietrze z toksyn. Czystsze powietrze oznacza dla nas lepsze samopoczucie. Jak sami widzicie nawet mała uprawa roślin może skutecznie przyczynić się do poprawy naszego nastroju.

Rośliny obniżają poziom stresu w naszym organizmie

Pielęgnując rośliny czujemy się bardziej zrelaksowani. Można więc rzec, że takie czynności jak podlewanie czy przesadzanie kwiatów doniczkowych skutecznie obniżają poziom stresu oraz poziom ciśnienia krwi.

Rośliny doniczkowe dodają nam energii

Zielony kolor roślin ma moc uspokajającą, a jaskrawe odcienie zieleni oraz żółtego to kolory energetyczne. Zielony to także kolor świeży, kojarzący się z naturą. Przebywając w pomieszczeniach gdzie znajduje się dużo zielonych kwiatów możemy odczuwać więcej energii. Jest to nam potrzebne szczególnie zimą, gdy za oknem szaro, gdy noce są dłuższe, a dni coraz krótsze.

Rośliny są motywacja do działania

Dlaczego jeszcze domowa uprawa roślin jest dobra na poprawę naszego nastroju? Ponieważ musimy o nie zadbać aby nie zwiędły. Mimo tego, że czasem nic nam się nie chce musimy zrobić chociaż tą małą rzecz jak pielęgnacja naszych roślin. Podlewanie, przycinanie, obracanie ich do słońca. Nawet takie małe rzeczy mogą przypomnieć nam o tym, że jesteśmy potrzebni.

Geranium, anginka modna roślina doniczkowa o właściwościach leczniczych
foto: pixabay.com, Kasjan Farbisz

Uprawa roślin daje nam satysfakcję

Piękne, wybujałe kwiaty doniczkowe, którymi osobiście się zajmujemy to powód do ogromnej dumy i satysfakcji. W końcu nawet odrobina satysfakcji jest świetnym lekarstwem na poprawę nastroju.

Rośliny doniczkowe polepszają nasz sen

Wszystkie omówione wcześniej czynniki mają pozytywny wpływ na komfort naszego snu. Gdy mamy obniżony poziom stresu, gdy oddychamy czystym oczyszczonym z toksyn powietrzem lepiej śpimy. A dobry sen to nasz dobry nastrój.

Uprawa roślin na poprawę nastroju – tak to możliwe.

Jak sami widzicie domowa uprawa roślin może mieć ogromny wpływ na poprawę naszego nastroju. Warto więc by na naszym parapecie pojawiło się kilka nowych kwiatów doniczkowych. Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia w tej materii to warto zacząć od gatunków, które są łatwe w uprawie.

Jeśli nie wiecie jakie kwiaty są najlepsze na początek przygody z uprawą roślin to koniecznie przeczytajcie nasz artykuł o najłatwiejszych w uprawie kwiatach domowych


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.