Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Ogródek warzywny na balkonie
foto: pexels.com. Jessica Lewis

Ogródek warzywny na balkonie. Jakie daje korzyści i od czego trzeba zacząć.

Być może zastanawiasz się po co w ogóle uprawiać warzywa na balkonie, podczas gdy można je od ręki kupić w sklepie? No cóż, chociażby dla przyjemności i relaksu. Ale nie tylko! Jeśli nie masz działki, uprawa balkonowa będzie świetnym pomysłem na zdrowe i ekologiczne plony. Ogródek warzywny na balkonie czy werandzie to doskonałe rozwiązanie dla każdego kto chce być niezależnym i aktywnym. Jakie jeszcze spotkają Cię korzyści dzięki założeniu warzywnika na balkonie? Jak w ogóle rozpocząć swoją przygodę z warzywnikiem? Podpowiadamy.

Decydując się na uprawę balkonową możesz sporo zyskać. Korzyści jest naprawdę dużo, a koszt założenia warzywnika niewielki. Jeśli więc Twój balkon jest zagracony niepotrzebnymi przedmiotami pora na generalne porządki. Co możesz zyskać?

Będziesz samowystarczalny

Oczywiście tą korzyść potraktuj z przymrużeniem oka, bo na niedużym balkonie niestety nie uda się wyhodować całorocznych plonów dla kilkuosobowej rodziny. Jednak mimo wszystko nie musisz ruszać się z domu aby mieć własne warzywa na wyciągnięcie ręki. Dlatego coraz częściej zamiast kwiatów w doniczce warto zasadzić seler, marchewkę, pietruszkę a nawet truskawki czy pomidory. Dzięki ogródkowi warzywnemu możesz stworzyć swoją unikalną uprawę.

Ogródek warzywny na balkonie to obecnie niezwykle popularne hobby.

Będziesz eko

Własne warzywa na wyciągnięcie ręki to przede wszystkim urozmaicona dieta, bogata w witaminy i składniki odżywcze. Indywidualna uprawa da Ci poczucie ekologicznego spełnienia. Warzywa ze swojego balkonu są po prostu smaczniejsze niż te kupowane na ryneczku. Bo nie stymulowałeś ich wzrostu chemią, właśnie dlatego też są tak zdrowe. Któż z nas oprze się surówce z marchewki pochodzącej z własnej uprawy?

Poczujesz smak zwycięstwa

Ogródek warzywny na balkonie to także doskonała stymulacja psychologiczna. Sadząc warzywa poświęcisz im czas, będziesz je podlewać i o nie dbać. Jeśli Twój wysiłek przyniesie efekt, zapewne zechcesz poznać smak swojego zwycięstwa. Na pewno będziesz z siebie dumny, że spełniłeś się nawet w tej roli. Czyż nie lubimy podziwiać efektów swojej pracy? Gdy z maleńkich sadzonek dzięki Tobie urośnie warzywo, przepełni Cię szczęście.

Wyciszysz się po ciężkim dniu

Uprawa balkonowa ma jeszcze jedną ważną zaletę. Praca fizyczna potrafi świetnie wyciszyć i zredukować stres. Podczas wysiłku przy sadzeniu, pieleniu czy podlewaniu warzyw przestaniesz analizować dzień w biurze i skupisz się na pozornie błahych rzeczach. Wtedy Twój mózg wypoczywa, a Ty się odprężasz. Praca w Twoim małym ogródku to po prostu świetny relaks po ciężkim dniu.

Obcowanie z naturą to doskonały relaks, który „miastowi” zaczynają znów doceniać.

Zafundujesz dzieciom zabawę i naukę.

Jeśli wśród domowników znajdują się dzieci to ogródek warzywny na balkonie będzie dla nich świetną zabawą i zarazem nauką. W skrócie przyjemne z pożytecznym! Dzieci, które zaangażujesz w balkonową uprawę uświadomią sobie jak powstaje jedzenie. W trakcie pielęgnacji warzywnika nauczą się również cierpliwości i systematyczności. Zabawa w uprawianie warzyw zwiększy także świadomość ekologiczną u Twoich pociech. Jeśli dodasz do tego więcej czasu spędzonego na powietrzu, a mniej przy komputerze, tablecie czy telewizorze, to żadne minusy nie będą w stanie przysłonić ogródkowych pozytywów.

Ogródek warzywny na balkonie oferuje wiele możliwości. Jedną z prostszych w uprawie roślin jest rzodkiewka.
fot: Markus Spiske, unsplash.com

Co możesz uprawiać na balkonie?

Oczywiście warzywa, ale nie tylko. Mogą to być również bardzo zdrowe kiełki oraz zioła. Zapaleni ogrodnicy balkonowi najczęściej sadzą pomidorki koktajlowe, papryczki albo rzodkiewkę. Na balkonie wyhodujesz również ogórki, pietruszkę, sałatę czy rukolę. Są i tacy, którzy potrafią wyhodować nawet kilka swoich ziemniaków.

Własny ogródek warzywny na balkonie. Jak rozpocząć przygodę?

Nie martw się, bo nie jest to skomplikowane. Jeśli podejdziesz do tego z głową to Twój balkon przemieni się w przepiękny mini ogródek.

Wybierz warzywa do uprawy?

Nie oszukujmy się! Balkon nie jest z gumy i posiada swoje ograniczenia jeśli chodzi o ilość miejsca. Niestety wszystkie warzywa się nie zmieszczą. Pomyśl co chciałbyś uprawiać, na czym najbardziej Ci zależy. W pierwszym sezonie nie musisz szaleć. Potraktuj to jako naukę, a z każdym kolejnym sezonem stopniowo zwiększaj swoją uprawę.

Łatwe w uprawie warzywa balkonowe

Aby się nie zniechęcić zacznij od warzyw łatwych w uprawie. Będą to

  • rzodkiewka
  • sałata
  • cebula
  • szczypiorek
  • pietruszka naciowa

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby w pierwszym roku uprawiać na balkonie również inne warzywa, na przykład pomidory, czy ogórki.

Nie wszystkie warzywa wyhodujesz na balkonie

Niestety są takie warzywa, które potrzebują sporą ilość miejsca i wyhodowanie ich na balkonie jest trudne ale nie niemożliwe. Zalicza się do nich:

  • dynia
  • kapusta
  • warzywa korzeniowe

Zaopatrz się w ziemię i doniczki

Aby ogródek warzywny na balkonie mógł powstać niezbędne będą odpowiednie doniczki, skrzynki oraz dobra ziemia. Doniczki i skrzynki powinny być w miarę możliwości jak największe. Najważniejsze jest jednak odpowiednie podłoże. Wybierz ziemię dedykowaną do uprawy warzyw, najlepiej ekologiczną. Na szczęście można ją bezproblemowo nabyć w każdym sklepie ogrodniczym. Podłoże do uprawy warzyw zawiera wszelkie niezbędne składniki, które umożliwią kiełkowanie wysianych roślin.

Czas na siew

Gdy zaopatrzyłeś się w nasiona i masz już je gdzie wysiać możesz rozpocząć swoją przygodę z ogródkiem warzywnym na balkonie. Postępuj zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniach nasion. Znajdują się tam informacje w jakim okresie należy wysiewać nasiona oraz w jaki sposób to robić.

I pamiętaj że korzyści z warzywnika na balkonie jest tyle ilu uprawiających hodowlę doniczkową. A czy są jakieś wady? Może jedynie ograniczona ilość miejsca na balkonie…


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.