Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
jak zdrowo i skutecznie schudnąć
Fot. Towfiqu barbhuiya. Unsplash.com

Chudnij zdrowo i skutecznie – praktyczne wskazówki.

Wielu z nas ma aspiracje dotyczące utraty zbędnych kilogramów i osiągnięcia zdrowej wagi. Jednak, aby schudnąć ważne jest odpowiednie podejście. Na pewno nie chodzi o to aby zrzucić brzuszek za pomocą katorżniczych diet i wyrzeczeń. Najczęściej kończy się to obniżonym samopoczuciem i efektem jojo. W niedługim czasie znów przybędzie te kilka, kilkanaście dodatkowych kilogramów. Na szczęście można odchudzać się inaczej: zdrowo, skutecznie oraz bezpiecznie. Chcesz się dowiedzieć jak to zrobić? Oto praktyczne wskazówki, które pomogą ci schudnąć.

Ustal realistyczne cele

Na początku drogi najważniejszym krokiem do utraty wagi jest realistyczne ustalenie celu. Na pewno nie uda Ci się osiągnąć spektakularnych efektów w krótkim okresie czasu. Weź pod uwagę, że, aby zdrowo się odchudzać specjaliści zalecają gubić 2-4 kilogramy miesięcznie. Na tej podstawie ustal swój cel długoterminowy i skoncentruj się na nim.

Wprowadź zdrową i różnorodną dietę

Dieta to klucz do utraty wagi. Twój sposób odżywiania powinien się zmienić na zdrowy i zrównoważony. W posiłkach powinny znaleźć się produkty spożywcze takie jak warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, chude białko i zdrowe tłuszcze. Zrezygnuj za to z przetworzonej żywności, fast foodów i napojów słodzonych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak zdrowo się odżywiać koniecznie przeczytaj artykuł o Piramidzie Zdrowia.

Piramida zdrowia lub inaczej piramida zdrowego żywienia to pewne wskazówki, które mówią jak powinny wyglądać nasze posiłki oraz tryb życia. Tak zbilansowana dieta da Ci większe szansa na zdrowe i długie życie.

fot: Anh Nguyen, unsplash

Licz kalorie

Jeśli chcesz schudnąć to musisz dokładnie wiedzieć ile kalorii możesz dostarczyć swojemu organizmowi w ciągu całego dnia, jaką kaloryczność ma dany produkt oraz jak liczyć kalorie. Z początku może to się wydawać trudne, jednak z czasem obliczanie kalorii stanie się prostym nawykiem, który wejdzie Ci w krew. Na początku drogi na pewno warto skorzystać z aplikacji pomagających liczyć kalorie. Znajdziesz taką na stronie kalkulatorkalorii.net.

Monitoruj spożywane posiłki

Prowadzenie dzienniczka żywieniowego jest niezwykle pomocne w kontroli spożywanych kalorii i śledzeniu postępów. Zapisuj wszystko, co jesz i pijesz, aby być bardziej świadomym swojego sposobu odżywiania. To umożliwi Ci identyfikację ewentualnych problemów i wprowadzenie odpowiednich zmian.

Tutaj znajdziesz praktyczny: dziennik żywieniowy

Wprowadź aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna odgrywa ogromną rolę w zdrowym i skutecznym odchudzaniu. Wybierz taką formę aktywności, która Ci odpowiada. Na początku może to być spacer. Możesz też uprawiać bieganie, pływanie czy jogę. Najważniejsza jest systematyczność. Aktywność fizyczna pozwoli Ci spalić więcej kalorii, poprawi Twoją ogólną kondycję oraz zwiększy Twój metabolizm.

Po co ćwiczyć jogę?
fot: Zen Bear Yoga, unsplash,.com

Pij odpowiednią ilość wody

Woda odgrywa kluczową rolę w trawieniu i przyswajaniu składników odżywczych z pożywienia. Pomaga w rozkładzie pokarmu oraz wchłanianiu składników odżywczych przez jelita. Woda usuwa toksyny z organizmu i reguluje temperaturę ludzkiego ciała. Picie odpowiedniej ilości jest niezwykle ważne w procesie odchudzania. Pij codziennie około 2 litrów wody. Ta ilość może być jednak dostosowana do indywidualnych potrzeb. Pamiętaj, że poziom aktywności fizycznej, temperatury otoczenia i inne czynniki mogą zwiększać jej zapotrzebowanie.

Wyśpij się

Właściwy sen ma ogromne znaczenie dla utraty wagi. Brak snu może prowadzić do zaburzeń hormonalnych, które wpływają na apetyt i metabolizm. Postaraj się spać co najmniej 7-8 godzin dziennie i stworzyć odpowiednie warunki do spania.

Monitoruj postępy i szukaj motywacji

Regularnie monitoruj swoje postępy, mierząc wagę i obwody ciała. Pamiętaj, że proces utraty wagi może być stopniowy, dlatego zwracaj uwagę na pozytywne zmiany, takie jak lepsze samopoczucie, większa energia czy poprawa kondycji fizycznej. Szukaj wsparcia od rodziny, przyjaciół lub grupy wsparcia, aby utrzymać motywację w dalszym działaniu.

Bądź cierpliwy i wytrwały

Najważniejszą cechą w procesie utraty wagi jest cierpliwość i wytrwałość. Nie oczekuj szybkich rezultatów, ale traktuj swoje zmiany jako styl życia. Bądź uparty i konsekwentny w realizacji swoich celów, pamiętając, że utrata wagi to długoterminowy proces. Powodzenia!


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.