Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Atrakcje dolnego śląska
Fot. Marc Linnemann. Unsplash.com

Atrakcje Dolnego Śląska – co warto zwiedzić!

Dolny Śląsk to województwo, które może poszczycić się bogatą historią, wspaniałymi krajobrazami i wieloma atrakcjami turystycznymi. Jeśli wybierasz się na Dolny Śląsk koniecznie odwiedź te miejsca i atrakcje!

Wrocław

Będąc na Dolnym Śląsku koniecznie odwiedź Wrocław – stolicę tego regionu. Wrocław to jedno z piękniejszych miast w Polsce. Oferuje on wiele ciekawych atrakcji, które nie pozwolą się nudzić. To między innymi przepiękny Rynek z Ratuszem, Hala Stulecia czy Ostrów Tumski na którym znajduje się Katedra Św. Jana Chrzciciela. We Wrocławiu znajdziesz także liczne muzea w tym Panoramę Racławicką. A gdy już zmęczysz się zwiedzaniem to odpoczniesz w jednej z licznych restauracji serwujących przepyszne jedzenie.

Weekendowe wycieczki po polsce. Widok na Ostrów Tumski
Widok na Ostrów Tumski. Fot. Anastasiia Chepinska. Unsplash.com

Zamek Książ

Kierując się w stronę Wałbrzycha koniecznie odwiedź Zamek Książ – jeden z największych i najpiękniejszych zamków w Polsce. Oczywiście zamek można zwiedzać także od środka. Kryje on wspaniałe komnaty, które zapierają dech w piersiach. Nieopodal Zamku Książ jakieś 2km od niego znajduje się też warta odwiedzenia Palmiarnia. Została ona zbudowana w latach 1908-1911. Zwiedzanie Palmiarni to prawdziwa gratka dla miłośników przyrody.

Zamek Książ
Widok na Zamek Książ. Fot. Mateusz Brejnak. Unsplash.com

Karpacz

Karpacz to niezwykle popularna miejscowość górska z której szklaki turystyczne prowadzą na Śnieżkę i Szrenicę. W Karpaczu znajduje się także kościół Wang wykonany z sosnowych bali na przełomie XII i XIII wieku. Z pewnością warto poznać jego historię. Będąc w Karpaczu warto także wybrać się na zaporę w Łomnicy. Karpacz to również świetne miejsce wypadowe do Czech.

Widok na śnieżkę. Weekend w polsce
Widok na Śnieżkę. Fot. Martyna Kosik. Unsplash.com

Szklarska Poręba

Wspominając o Karpaczu nie można zapomnieć też o Szklarskiej Porębie. To też niezwykle popularna górska miejscowość położona u podnóża Karkonoszy. Stamtąd można wybrać się na Śnieżne Kotły – prowadzi na nie niezwykle malowniczy szlak górski. Szklarska Poręba to także wodospady: wodospad Kamieńczyka i wodospad Szklarki.

Śnieżne kotły
Śnieżne Kotły. Fot. Wojciech Celiński. Unsplash.com

Stawy Milickie i Torfowiska Doliny Baryczy

To miejsce jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w Polsce i jednocześnie częścią międzynarodowej sieci obszarów chronionych Natura 2000. Stawy Milickie składają się z kilkunastu zbiorników wodnych, które pełnią niezwykle ważną rolę ekologiczną. To miejsce lęgowe, żerowiska i miejsce odpoczynku dla wielu gatunków ptaków wodnych. Odwiedzając Stawy Milickie możesz wybrać się na wycieczkę pieszą lub rowerową i obserwować z miejsc widokowych piękno przyrody.

Stawy Milickie. Fot. Marcin Jozwiak. Unsplash.com

Sztolnie Walimskie

Odwiedzając Dolny Śląsk miłośnicy historii powinni koniecznie odwiedzić jeden z siedmiu Kompleksów Riese. Sztolnie walimskie, bo o nich mowa to system podziemnych korytarzy i kopalń znajdujących się w okolicach miasta Walim. Sztolnie walimskie zostały wydrążone w górach przez przymusowych robotników w latach 1943-1945. Ich pierwotnym celem miało być stworzenie podziemnego kompleksu o nieznanej dokładnie funkcji, choć istnieje wiele teorii na ten temat.

Zamek Czocha

Zamek Czocha położony jest nad jeziorem Leśniańskim. To jeden z największych zamków na Dolnym Śląsku i popularna atrakcja turystyczna. Ciekawostką jest, że nagrywano w nim serial Wiedźmin na podstawie książki Andrzeja Sapkowskiego. Odwiedzając to miejsce będziesz mógł przenieść się w zamierzchłe czasy średniowiecza.

Zamek Czocha
Zamek Czocha. Fot. teojab. Pixabay.com

Podsumowanie

Powyższe miejsca i atrakcje turystyczne Dolnego Śląska to tylko część tego co ma do zaoferowania region. Z pewnością wybierając się na Dolny Śląsk warto też odwiedzić Jelenią Górę, miejscowości uzdrowiskowe takie jak Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój , Duszniki-Zdrój czy Lądek-Zdrój.

Bez względu na to, czy interesujesz się historią, przyrodą czy kulturą, ten region z pewnością Cię zafascynuje. Przygotuj się na niezapomniane przygody i wspaniałe wspomnienia!


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.