Psst! Gdzie się tak spieszysz? Zwolnij!
Ćwiczenia dla zapracowanych
Fot. Rahul Kashyap. Unsplash.com

15 minut rozciągania dziennie, czyli ćwiczenia dla zapracowanych.

Wielu osobom wydaje się, że jeśli nie mają one dużo czasu na aktywność fizyczną, to lepiej nie za zabierać się za nią wcale. A to duży błąd. Nie trzeba bowiem spędzać wielu godzin na siłowni, żeby czuć się dobrze, zdrowo wyglądać i mieć znakomitą kondycję. Nawet kwadrans aktywności fizycznej dziennie może dać nadspodziewanie dobre efekty! Jest to też wręcz wskazane dla osób, które pracę mają siedzącą. Oto ćwiczenia dla zapracowanych.

Pora na jogę!

W sieci nie brakuje krótkich programów jogi, których wykonanie nie zajmuje więcej niż 15 minut dziennie. A efekty tego typu ćwiczeń zauważalne są niemalże od razu. Ciało jest dotlenione, ćwicząca osoba zrelaksowana i spokojna, a do tego rozciągnięta znacznie lepiej niż przedtem. A to dopiero początek zalet jogi, które długo moglibyśmy wymieniać!

Przeczytaj to: po co ćwiczyć jogę przynajmniej 15 minut dziennie.

Marszobieg daje efekty!

15 minut marszobiegu dla początkujących to również bardzo dobra idea dla zapracowanych. Można zdecydować się na interwały (czyli na przeplatanie biegu i chodzenia) albo po prostu potruchtać przez 15 minut. Marszobieg angażuje mięśnie nóg, ramion, brzucha i pleców, co prowadzi do wzmocnienia i ujędrnienia tych obszarów. Jest też formą aktywności aerobowej, która wzmacnia serce i płuca. Ta aktywność fizyczna poprawia więc ogólną wytrzymałość organizmu. Nawet najbardziej zapracowana osoba znajdzie na to czas. Nie ma wymówek!

szybki marsz, marszobieg i spacer to świetny sposób na relaks i zdrowie
foto: unsplash.com, Arek Adeoye

Szybkie kardio na wzmocnienie mięśni!

Trenerzy przygotowali również szereg propozycji dla wielbicieli kardio, którzy nie mają czasu na długie spotkania ze sportem. Kardio to forma aktywności fizycznej, która podnosi tętno i angażuje większe grupy mięśni przez dłuższy okres czasu. Bardzo energiczne układy sprawią, że w tym czasie uda Ci się spalić sporo kalorii! Przy okazji też poprawisz swoją kondycję i poprawisz jakość swojego snu. 15 minut kardio to idealne ćwiczenia dla zapracowanych.

A może taniec?

Pomoże zredukować znajdujące się w ciele napięcia, doda energii, pozwoli na to, by pozbyć się nagromadzonego w ciągu dnia stresu – 15 minut żywiołowego tańca dziennie to również klucz do sukcesu. Taniec angażuje różne części ciała jednocześnie, co pomaga w doskonaleniu koordynacji i równowagi ruchowej. Nie ma sensu tracić czasu, wstawaj i zaczynaj swój (krótki i przyjemny zarazem) trening!

Skakanie na skakance – świetne ćwiczenia dla zapracowanych

Skakanie na skakance przez 15 minut to aktywność o dość intensywnym charakterze, która przynosi wiele korzyści dla organizmu. Jeśli się postarasz to spalisz nawet 200 kalorii, wzmocnisz swoje mięśnie i serce. Ale to nie wszystko! Dzięki skakance poprawisz swoją koordynację ruchową i równowagę, wzmocnisz swoje kości i zredukujesz stres.

Skakanie na skakance
Fot. Anna Shvets. Pexels.com

Dla tych bardziej wysportowanych burpees

Burpees są kompleksowym ruchem angażującym wiele mięśni i wymagają dużego wysiłku fizycznego. Ale uwaga! Ważne jest, aby wykonywać burpees poprawnie i zwracać uwagę na prawidłową technikę, żeby uniknąć kontuzji. Ponadto, ze względu na ich intensywność, burpees mogą być wyzwaniem dla osób początkujących lub o słabszej kondycji fizycznej. Jeśli zaczynasz dopiero swoją przygodę z aktywnością fizyczną, zacznij od czegoś prostszego.

Ćwiczenia dla zapracowanych – wchodzenie po schodach

Wchodzenie po schodach to proste, ale skuteczne ćwiczenie aerobowe dla zapracowanych, które angażuje wiele mięśni i przyspiesza bicie serca. Jest to doskonały sposób na zwiększenie aktywności fizycznej i wykonywanie ćwiczeń nawet w codziennych sytuacjach. To ruch łatwy do wdrożenia. Jeśli masz schody w swoim otoczeniu, spróbuj aby wchodzenie po nich stało się Twoją codzienną rutyną. Nawet kilka minut dziennie może przynieść sporo korzyści dla Twojego zdrowia i ogólnej kondycji.

15 minut przeznacz na skłony i przysiady

Skłony są popularnym ćwiczeniem skupiającym się na mięśniach brzucha. Wykonując skłony, angażujesz głównie mięśnie prostowników kręgosłupa oraz mięśnie prostowników bioder, co prowadzi do wzmocnienia i ujędrnienia mięśni brzucha oraz poprawy postawy ciała. Wykonuj także przysiady i wzmacniaj swoje mięśnie ud i pośladków.

Naturalne sposoby na wzmocnienie odporności - joga.
fot: Shashi Ch, unsplash.com

Klasyczne rozciąganie

Dopiero zaczynasz przygodę z ruchem? Co jakiś czas, wstań od biurka i wykonaj kilka prostych ćwiczeń rozciągających mięśnie szyi, ramion, pleców i nóg. Dzięki niezwykle prostym ćwiczeniom rozciągającym zwiększysz elastyczność swoich mięśni i poprawisz krążenie. Rozciąganie mięśni może też pomóc w zmniejszeniu napięcia mięśniowego, co często towarzyszy stresowi i napięciu emocjonalnemu. Inaczej mówiąc rozciąganie pomoże Ci zredukować stres.

Ćwicząc pamiętaj o tym

Warto pamiętać, że kluczowym elementem wykonywania ćwiczeń w domu czy w pracy jest zachowanie odpowiedniego umiaru i unikanie przeciążenia ciała. Jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne lub obawy związane z wykonywaniem jakichś ćwiczeń skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Pamiętaj również o tym, aby regularnie wstawać od biurka, rozciągać mięśnie i zadbać o aktywność fizyczną poza godzinami pracy. Z pewnością przełoży się to w pozytywny sposób na Twoje zdrowie i ogólne samopoczucie.

Pamiętaj o tych 15 minutach przeznaczonych na ćwiczenia, szczególnie jeśli jesteś osobą zapracowaną. Niech ten krótki czas w ciągu całego ciężkiego dnia będzie poświęcony tylko Tobie i Twojemu ciału. Z czasem zobaczysz, że poczujesz się znacznie lepiej, Twoje ciało będzie bardziej elastyczne, a Twój kręgosłup nie będzie już bolał. Kwadrans sportu stanie się przyjemnością i zamieni się w pół godziny, a może i więcej. Powodzenia!


REKLAMA

Czytniki e-book - porównaj na Ceneo

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.